12 listopada 2019 roku zmarł Norbert Wojciechowski – lubelski wydawca, poligraf i samorządowiec, w czasach PRL działacz opozycji demokratycznej, współtwórca lubelskiej „Solidarności”.
– W PRL-u marzył o wolnej Polsce i o własnej oficynie wydawniczej. W 1989 roku zorganizował wraz z przyjaciółmi pierwsze prywatne wydawnictwo katolickie w Polsce „Norbertinum” – mówi prezes zarządu i redaktor naczelny tego Wydawnictwa, następca Norberta Wojciechowskiego na tych stanowiskach, Piotr Santera. – Odzyskanie wolności słowa i przekonań; tego, że możemy mówić, pisać, wydawać książki, które są realizacją tej wolności to wszystko było zawsze priorytetem dla Norberta Wojciechowskiego. To było święte. Był człowiekiem wielkiego formatu, oddania dla: czytelników, autorów, lublinian. Zawsze podkreślał potrzebę odzyskania godności przez mieszkańców Lublina, w związku z tym, że z tego miasta ruszyła lawina, która przerodziła się w ruch „Solidarności” – dodaje.
Norbert Wojciechowski pochodził z Pomorza. Z Lublinem był związany od 1959 roku, gdy rozpoczął studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W 1990 roku został radnym Lublina, a w latach 1990–1998 był przewodniczącym sejmiku wojewódzkiego. Od 1998 do 2002 z ramienia Akcji Wyborczej „Solidarność” sprawował mandat radnego sejmiku I kadencji. W 2011 został uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, był też odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi.
Zmarł w wieku 80 lat.
MaG / opr. PaW
Fot. archiwum