Orientation Week na KUL-u. Zagraniczni studenci poznają polską kulturę

orientation 2020 11 17 181204

Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim trwa Orientation Week. To cykl warsztatów prowadzonych w języku angielskim, wprowadzających studentów zagranicznych w polską kulturę i realia uniwersyteckie. 

W trakcie szkolenia online studenci poznają polską historię, tradycje i podstawy języka polskiego, a także topografię Lublina i Uniwersytetu.

– Zwrócono również uwagę na zagadnienia praw i obowiązków studentów oraz obcokrajowców przebywających w Polsce, a także podstawowe zasady funkcjonowania uczelni – mówi Anna Tarnowska-Waszak, dyrektor Uniwersytetu Otwartego KUL. – Orientation Week jest przeznaczony do tego, by opowiedzieć studentom z zagranicy o nas. Zaczynamy od polskiej historii, języka i kultury. Przedstawiamy miasto i uniwersytet. W zajęciach bierze udział kilkadziesiąt osób z różnych krajów, na przykład: Nigerii, Ukrainy, Kanady. Budowanie dialogu kulturowego powoduje, że zdajemy sobie sprawę z własnej tożsamości. Jest to warte tego, żebyśmy uczyli się otwartości i tolerancji.

– Powstała ogólnouniwersytecka organizacja Studenckie Centrum MiędzyKULturowe. Chcemy też, żeby studenci zagraniczni mieli kontakt nawzajem ze sobą. To się bardzo dobrze sprawdza – dodaje Anna Tarnowska-Waszak.   

– Pod koniec listopada planujemy pierwsze spotkanie ze studentami zagranicznymi. Może nie będziemy w stanie oprowadzić ich fizycznie po mieście, ale warto im pokazać ciekawe miejsca. Planujemy zorganizować spotkanie w okolicach Bożego Narodzenia na temat różnic kulturowych w obchodzeniu tych świąt. Pokażemy też jak my Polacy je obchodzimy – mówi Małgorzata Grala, przewodnicząca Studenckiego Centrum MiędzyKULturowego w Lublinie.

– Wśród naszych inicjatyw jest także kontynuowanie programu „Let’s talk”, który ma polegać na rozmowach ze studentami w szczególności w języku angielskim. A jeżeli będzie możliwość używania ich ojczystego języka, chcielibyśmy także w nim  porozmawiać. Nasze spotkania będą indywidualne. Chcielibyśmy, żeby każdy student zagraniczny miał swojego indywidualnego kolegę czy koleżankę. Ale będą też spotkania grupowe, żebyśmy mieli okazję się bardziej zintegrować. Mam nadzieję, że już w następnym semestrze uda nam się spotkać na żywo i gdzieś wyjść – opowiada Małgorzata Grala.

– W tym roku nie zanotowaliśmy mniejszego zainteresowaniu osób z zagranicy. Wręcz przeciwnie. Stanowią oni niemalże 10 procent naszych studentów. To jest w sumie kilkaset osób. Te osoby włożyły znacznie więcej wysiłku, żeby do nas trafić, niż polscy studenci. My więc powinniśmy też włożyć znacznie więcej wysiłku, żeby tymi osobami się zaopiekować – dodaje Anna Tarnowska-Waszak.   

Orientation Week na KUL-u odbywa się w ramach projektu „Lubelska Koalicja na rzecz Integracji”, który jest współfinansowany ze środków Funduszu Azylu, Migracji i Integracji oraz z budżetu państwa.

SzyK / opr. ToMa

Fot. www.kul.pl / zdjęcie archiwalne z 2019 r.

Exit mobile version