Poczuć się jak prawdziwy antyterrorysta. Z policją na akcji w wirtualnym świecie

jestakcja 2020 11 04 212257

Lot śmigłowcem, jazda na sygnale na akcję patrolowania rzeki czy interwencja widziana oczami funkcjonariusza drogówki. Policja zachęca do poznania tajników jej  zawodu w wirtualnej rzeczywistości.

– Przygotowaliśmy kilka filmików, które mogą pokazać, jak wygląda praca policjanta w akcji – mówi sierżant sztabowy Mariusz Kurczyk z Komendy Głównej Policji: –  To, co wyróżnia te nagrania, to fakt, że zostały zrealizowane w technologii video 360 VR, a oznacza to, że widz, dzięki wykorzystaniu specjalnych okularów do rozszerzonej rzeczywistości, może poczuć się jak prawdziwy policjant w czasie akcji, jak jeden z członków zespołu bojowego.

– To są filmy nagrywane kamerami, które pozwalają na zapis pełnej sfery, czyli tak naprawdę wszystkiego, co nas otacza w zakresie 360/180 stopni, po to, żeby później, w trakcie oglądania, to widz mógł decydować w którą stronę patrzy i co ogląda, a nie jak w wypadku zwykłego filmu – operator – mówi Radosław Piotrowski z firmy VR360.pl: – Po to, żeby taki film obejrzeć w miarę interaktywnie, wystarczy tablet, smart fon, każde urządzenie mobilne potrafiące wyświetlać obraz. Wtedy samym ruchem telefonu bądź tabletu sterować widokiem.

– Czuwanie za pomocą technologii wirtualnej rzeczywistości pomaga nam być w grze, filmie albo nawet zwiedzać muzea, być na wycieczkach, choć nie ruszamy się z domu – mówi Paweł Typiak, redaktor naczelny audycji „Gramy na maxa” w Radiu Lublin i Radiu Freee: – Czy tego chcemy czy nie, technologia VR wejdzie do naszego życia i to bardzo mocno. Już w tym momencie Mark Zuckerberg właściciel Facebooka, mocno w nią inwestuje. Tak naprawdę w przyszłości tak będziemy korzystać z mediów społecznościowych i tak będziemy się spotykać.

– Nasze filmiki pozwalają widzom w sposób wirtualny wsiąść na przykład na policyjny ponton podczas akcji funkcjonariuszy Biura Operacji Antyterrorystycznych, ruszyć na sygnale na akcję patrolowania rzeki, polecieć policyjnym Black Hawkiem na ćwiczenia kontrterrorystów, ale również ruszyć na miasto z policyjną drogówką i przekonać się jak wygląda praca policyjnego minera-pirotechnika – mówi Mariusz Kurczyk.

– Myślę, że dzięki tym filmikom można trochę zmienić swoją wiedzę czy wyobrażenie na ten temat, ponieważ najczęściej jesteśmy utożsamiani ze służbą w ruchu drogowym, ze służbami kryminalnymi czy po prostu policjantami, którzy chodzą po ulicy i patrolują miasto – mówi komisarz Andrzej Fijołek z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie: – A to tylko część naszych zadań. Mamy wiele różnych wydziałów, na przykład osoby, które zajmują się przestępczością gospodarczą czy też cyberprzestępczością. Tych policjantów na co dzień po prostu nie widać.

– Było to jedno z ciekawszych zadań, jakie mieliśmy w ogóle podczas naszej działalności dlatego, że byliśmy w miejscach i widzieliśmy rzeczy, których tak naprawdę zwykły śmiertelnik nie obejrzy. Zwykłe przyglądanie się pracy na przykład operatorów, było rzeczą niecodzienną  – mówi Radosław Piotrowski

Filmiki przygotowane w ramach inicjatywy #JestAkcja można znaleźć na stronie www.policja.pl czy też na YouTube.

InYa (opr. DySzcz)

Fot. policja.pl

Exit mobile version