– Od 9 do 29 listopada 2020 roku konieczne jest możliwie maksymalne przejście na naukę i pracę zdalną w uczelniach – pisze minister Przemysław Czarnek w apelu do rektorów uczelni. Prosi o uwzględnienie tej wytycznej w organizacji pracy administracji uczelni czy zajęć na studiach.
Apel ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka wystosowany do rektorów uczelni opublikowano w piątek na stronie internetowej Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
– W związku z decyzjami rządu dotyczącymi podjęcia dalszych niezbędnych środków w walce z wirusem SARS-CoV-2, uwzględniających zachowanie jak największego dystansu społecznego poprzez ograniczenie bezpośrednich kontaktów, w okresie od dnia 9 listopada do dnia 29 listopada bieżącego roku konieczne jest możliwie maksymalne przejście na naukę i pracę zdalną w uczelniach – zwraca się do rektorów minister Przemysław Czarnek.
Jak zaznacza, aby spowolnić rozprzestrzenianie się koronawirusa w Polsce niezbędne jest podjęcie zdecydowanych działań. Podkreśla, że to od nas wszystkich zależy, w jakim kierunku rozwinie się druga fala epidemii.
– Zwracam się do Państwa Rektorów z prośbą o uwzględnienie powyższego zarówno w organizacji pracy administracji uczelni, jak i zajęć na studiach, studiach podyplomowych, w ramach kształcenia doktorantów oraz w ramach innych form kształcenia – pisze minister.
Pracownicy uczelni powinni być kierowani do wykonywania pracy w formie zdalnej. Pracę na miejscu świadczyć w tym czasie powinny jedynie te osoby, których obecność jest niezbędna do zapewnienia ciągłości funkcjonowania uczelni.
Minister przypomina, że większość zajęć w uczelniach jest już prowadzona zdalnie i nadal obowiązuje rozporządzenie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, zgodnie z którym na obszarze czerwonym zajęcia są prowadzone z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. O możliwości odbywania niektórych zajęć w siedzibie uczelni decyduje rektor. – Mając na względzie szczególną sytuację wymagającą zatrzymania przyrostu zakażeń, proszę o szczególną rozwagę przy podejmowaniu tych decyzji – podkreśla Czarnek.
Władze uczelni prowadzące kierunki medyczne proszone są o realizację zajęć praktycznych z uwzględnieniem potrzeb systemu ochrony zdrowia, który wymaga wsparcia kadr medycznych w walce z epidemią.
– Na przestrzeni ostatnich miesięcy, wykorzystując doświadczenia z pierwszej fali epidemii, podjęli Państwo wysiłek przygotowania się do organizacji roku akademickiego 2020/2021 poprzez opracowanie planów funkcjonowania w semestrze zimowym, z uwzględnieniem dynamicznej sytuacji epidemiologicznej. W obecnej sytuacji wdrożenia wymagają scenariusze zakładające przejście w największym możliwym zakresie na pracę zdalną. Zdecydowane kroki i społeczna dyscyplina to jedyna szansa, aby zatrzymać przyrost zakażeń – podsumowuje Przemysław Czarnek.
RL / PAP / opr. ToMa
Fot. archiwum