Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek oddał w środę (25.11) osocze w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Zachęca do tego innych, którzy przebyli COVID-19 – poinformował na Twitterze resort edukacji.
– Ci, którzy są po covidzie mogą pomóc innym. Zachęcam państwa do oddawania osocza, ono rzeczywiście pomaga. Ratujmy innych – powiedział cytowany przez resort minister, u którego na początku października stwierdzono zakażenie koronawirusem.
CZYTAJ: Przemysław Czarnek zakażony koronawirusem
Osocze ozdrowieńców jest wykorzystywane w terapiach leczenia chorych na COVID-19. Przy pobraniu osocza z wykorzystaniem separatora od jednego dawcy pobiera się 3 jednostki osocza. Czyli osoba taka dzięki jednemu pobraniu może uratować trzy inne. Bez osocza ozdrowieńców nie może być też mowy o produkcji potencjalnego leku na COVID-19. Opracowuje go Biomed Lublin, który we wrześniu 2020 roku poinformował o wyprodukowaniu pierwszej serii preparatu.
Minister Edukacji i Nauki @CzarnekP oddał dziś osocze w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. – Ci, którzy są po „covidzie” mogą pomóc innym. Zachęcam Państwa do oddawania osocza, ono rzeczywiście pomaga. Ratujmy innych – powiedział minister. pic.twitter.com/MR5elSRr74
— Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (@NAUKA_GOV_PL) November 25, 2020
Jak informuje Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie, ozdrowieńcy mogą oddawać osocze: po przynajmniej 28 dniach od ustąpienia objawów lub w przypadku przebiegu skąpoobjawowego 18 dni od zakończenia izolacji; w przypadku bezobjawowego zakażenia po przynajmniej 14 dniach od dodatniego wyniku badania przeciwciał anty-SARS-CoV-2; po przynajmniej 14 dniach od powtarzalnie ujemnego wyniku wymazu z nosogardzieli. Więcej informacji na ten temat można znaleźć TUTAJ.
Fot. Ministerstwo Zdrowia
RL / PAP / opr. ToMa
Fot. @MEN_GOV_PL