Dziennikarka Polskiego Radia Lublin, redaktor Katarzyna Michalak (na zdj.) została nagrodzona przez dyrektora białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Audycja jej autorstwa, zatytułowana „Śpiewajcie wolność”, wygrała w kategorii „Historia Regionalna” w Ogólnopolskim Konkursie IPN na Najlepszą Audycję Historyczną Roku.
– Okazuje się, że kulisy organizacji koncertu są dość niezwykłe, a samo wydarzenie staje się pretekstem do opowiedzenia o nastrojach społecznych w trudnym dla Polski czasie – cztery lata po wprowadzeniu stanu wojennego i cztery lata przed odzyskaniem wolności. Audycja uświadamia również, jak ważną rolę w okresie PRL-u pełnił Katolicki Uniwersytet Lubelski – napisał o nagrodzonym reportażu Instytut Pamięci Narodowej.
Opowiada ona o wystąpieniu w 1985 roku na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim ikony amerykańskiego folku, obrończyni praw człowieka – Joan Baez.
– Zachwyciło mnie to, że tak wiele osób z Lublina pamięta ten koncert – mówi redaktor Katarzyna Michalak. – Po 35 latach ludzi, których spotkałam, mają żywe wspomnienie wydarzenia związanego z dźwiękiem. A rzadko pamiętamy dźwięki tak długo. Pewnym odkryciem było dla mnie też, że artyści i intelektualiści z całego świata przyjeżdżali do Polski w tym mrocznym czasie, żeby podziwiać rewolucję „Solidarności” i to, że dokonała się ona pokojowymi metodami. Po trzecie myślę, że jest to bardzo filmowa historia, historia z akcją. Miałam reporterskie szczęście, że ta historia trafiła akurat do mnie.
Nagrodzoną audycję zrealizował Piotr Król.
Reportażu „Śpiewajcie wolność” można wysłuchać poniżej:
Wyniki konkursu – z powodu pandemii – ogłoszono online na stronie białostockiego IPN. Nie było gali wręczenia nagród.
Nagrody są przyznawane w trzech kategoriach: „Wydarzenie” (Grand Prix Prezesa IPN), „Losy” (Nagroda im. Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego), „Historia Regionalna” (Nagroda Dyrektora Oddziału IPN w Białymstoku).
W kategorii „Wydarzenie” zwyciężył film Adama Kraśnickiego z oddziału TVP w Katowicach „Oto człowiek, Henryk Sławik i Jozsef Antall”, a w kategorii „Losy” nagrodę im. Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego przyznano Marzenie Kumosińskiej (z TVP 3 Łódź i Centrum Kultury i Historii) za fabularyzowany dokument „Skazany na zapomnienie. Wacław Lipiński” o pułkowniku Wacławie Lipińskim, żołnierzu, publicyście, patriocie, który – jak podano – „brał udział we wszystkich etapach walki o niepodległość od 1914 r. aż do chwili tragicznej śmierci w stalinowskim więzieniu we Wronkach 4 kwietnia 1949 r”.
Przyznano także trzy wyróżnienia specjalne: Hannie Zofii Etemadi ze Stowarzyszenia Kulturalnego „Bliżej Tradycji i Kultury” – za fabularyzowany film dokumentalny „Stefan Starzyński – śledztwo umorzono”; Annie Rębas i Stefanowi Kotiukowi z Polskiego Radia Gdańsk – za audycję „Zagubieni bohaterowie” oraz Cezaremu Galkowi z Polskiego Radia Zachód – za reportaż „Kurierzy”.
ElKa / opr. ToMa
Fot. archiwum