Redaktor Katarzyna Michalak nagrodzona w konkursie na Najlepszą Audycję Historyczną Roku

ipn1 2020 11 26 145821

Dziennikarka Polskiego Radia Lublin, redaktor Katarzyna Michalak (na zdj.) została nagrodzona przez dyrektora białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Audycja jej autorstwa, zatytułowana „Śpiewajcie wolność”, wygrała w kategorii „Historia Regionalna” w Ogólnopolskim Konkursie IPN na Najlepszą Audycję Historyczną Roku.

– Okazuje się, że kulisy organizacji koncertu są dość niezwykłe, a samo wydarzenie staje się pretekstem do opowiedzenia o nastrojach społecznych w trudnym dla Polski czasie – cztery lata po wprowadzeniu stanu wojennego i cztery lata przed odzyskaniem wolności. Audycja uświadamia również, jak ważną rolę w okresie PRL-u pełnił Katolicki Uniwersytet Lubelski – napisał o nagrodzonym reportażu Instytut Pamięci Narodowej.

Opowiada ona o wystąpieniu w 1985 roku na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim ikony amerykańskiego folku, obrończyni praw człowieka – Joan Baez.

– Zachwyciło mnie to, że tak wiele osób z Lublina pamięta ten koncert – mówi redaktor Katarzyna Michalak. – Po 35 latach ludzi, których spotkałam, mają żywe wspomnienie wydarzenia związanego z dźwiękiem. A rzadko pamiętamy dźwięki tak długo. Pewnym odkryciem było dla mnie też, że artyści i intelektualiści z całego świata przyjeżdżali do Polski w tym mrocznym czasie, żeby podziwiać rewolucję „Solidarności” i to, że dokonała się ona pokojowymi metodami. Po trzecie myślę, że jest to bardzo filmowa historia, historia z akcją. Miałam reporterskie szczęście, że ta historia trafiła akurat do mnie.

Nagrodzoną audycję zrealizował Piotr Król.

Reportażu „Śpiewajcie wolność” można wysłuchać poniżej:

Wyniki konkursu – z powodu pandemii – ogłoszono online na stronie białostockiego IPN. Nie było gali wręczenia nagród.

Nagrody są przyznawane w trzech kategoriach: „Wydarzenie” (Grand Prix Prezesa IPN), „Losy” (Nagroda im. Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego), „Historia Regionalna” (Nagroda Dyrektora Oddziału IPN w Białymstoku).

W kategorii „Wydarzenie” zwyciężył film Adama Kraśnickiego z oddziału TVP w Katowicach „Oto człowiek, Henryk Sławik i Jozsef Antall”, a w kategorii „Losy” nagrodę im. Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego przyznano Marzenie Kumosińskiej (z TVP 3 Łódź i Centrum Kultury i Historii) za fabularyzowany dokument „Skazany na zapomnienie. Wacław Lipiński” o pułkowniku Wacławie Lipińskim, żołnierzu, publicyście, patriocie, który – jak podano – „brał udział we wszystkich etapach walki o niepodległość od 1914 r. aż do chwili tragicznej śmierci w stalinowskim więzieniu we Wronkach 4 kwietnia 1949 r”.

Przyznano także trzy wyróżnienia specjalne: Hannie Zofii Etemadi ze Stowarzyszenia Kulturalnego „Bliżej Tradycji i Kultury” – za fabularyzowany film dokumentalny „Stefan Starzyński – śledztwo umorzono”; Annie Rębas i Stefanowi Kotiukowi z Polskiego Radia Gdańsk – za audycję „Zagubieni bohaterowie” oraz Cezaremu Galkowi z Polskiego Radia Zachód – za reportaż „Kurierzy”.

ElKa / opr. ToMa

Fot. archiwum

Exit mobile version