Rozpoczyna się Adwent. Czas oczekiwania na Boże Narodzenie

advent 4620933 1920 2020 11 29 092452

Dziś (29.11) w Kościele katolickim rozpoczyna się Adwent, który jest początkiem nowego roku liturgicznego. To czas, który ma podwójny wymiar. Z jednej strony jest przygotowaniem na ostateczne przyjście Chrystusa, ale i szczególnym czasem przygotowania do świąt Bożego Narodzenia.

CZYTAJ: Abp Stanisław Budzik: Okres Adwentu jest czasem wdzięczności za wielkie dary otrzymane od Boga

– Przychodzi nam go przeżywać w szczególnie trudnym czasie. Czasie pandemii, która zmieniła nasze życie codzienne i to związane z wiarą. Niech ten Adwent będzie naszym duchowym odrodzeniem – zachęca ks. Krystian Bordzań posługujący w parafii św. Jana Pawła II w Biłgoraju.

W tym roku pierwsza niedziela adwentu przypada 29 listopada, a ostatnim dniem tego okresu jest zawsze wigilia Bożego Narodzenia – 24 grudnia. W ciągu tego czasu szaty liturgiczne księży odprawiających msze św. będą fioletowe. Wyjątkiem jest trzecia niedziela – „Niedziela Gaudete”, czyli niedziela radości. Nazwa pochodzi od słów antyfony na wejście: „Gaudete in Domino” – „Radujcie się zawsze w Panu”. Teksty liturgii tej niedzieli przepełnione są radością z zapowiadanego przyjścia Chrystusa i z odkupienia, jakie przynosi.

W czasie adwentu przed ołtarzem w kościele ustawia się cztery świece, które zapalane są w kolejne niedziele. Pierwsza symbolizuje przebaczenie przez Boga grzechu nieposłuszeństwa Adamowi i Ewie; druga – wiarę patriarchów Izraela w dar Ziemi Obiecanej; trzecia to symbol radości króla Dawida świętującego przymierze z Bogiem. W czwartą niedzielę adwentu zapłoną już wszystkie cztery świece. Ostatnia symbolizuje nauczanie proroków, zapowiadających przyjście Mesjasza i jego królestwa.

W przeciwieństwie do Wielkiego Postu, adwent nie ma charakteru wyłącznie pokutnego. Dawniej kościelne przepisy zabraniały katolikom urządzania hucznych zabaw w tym okresie, od kilkunastu lat nie ma takiego zakazu, bo Kościół bardziej akcentuje radość z oczekiwania na przyjście Jezusa Chrystusa. Nieodłącznym elementem Adwentu są msze św. roratnie poświęcone Matce Bożej, którą symbolizuje specjalna świeca zapalona podczas liturgii. Przeważnie liturgia ta odbywa się w godzinach porannych, ponieważ jest wyrazem czuwania. Wierni przychodzą na nią z zapalonymi lampionami, których światło symbolicznie „rozprasza ciemności zła”.

Adwent rozpoczyna także w Kościele nowy rok liturgiczny i duszpasterski. W Polsce będzie on przebiegał pod hasłem „Zgromadzeni na świętej wieczerzy”. Jest to drugi etap trzyletniego programu duszpasterskiego Kościoła w naszym kraju poświęconego Eucharystii.

TsF / PAP / opr. PaW

Fot. pixabay.com

Exit mobile version