Rusza projekt „Polacy zmieniają świat. Innovation Hub”. Liderem naukowym projektu jest Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, któremu towarzyszą Politechnika Warszawska i Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie.
– Chcemy wnieść do projektu naszą tradycję i nowoczesność – podkreśla rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski. – Na wielu kontynentach środowiskiem, które najbardziej integruje ludzi, są wspólnoty eklezjalne, a KUL posiada bardzo rozwiniętą taką sieć. Myślę, że dotrzemy do najmniejszych wspólnot polskich na różnych kontynentach z zachętą do tego, by podejmować działania, które wpisują się w ten wielki projekt.
– Paradoksem jest to, że często naszym naukowcom łatwiej jest zaistnieć w projektach międzynarodowych niż na rynku krajowym, czego skutkiem jest to, że wyjeżdżają, by nigdy do Polski nie wrócić – mówi rektor Politechniki Warszawskiej prof. Krzysztof Zaremba. – To o nich chcemy zawalczyć, żeby wrócili i żeby z nami współpracowali. Druga perspektywa dotyczy Polaków mieszkających za granicą. Można znaleźć wśród nich ogromną liczbę naukowców, inżynierów oraz wynalazców, których wiedza i umiejętności mogłyby bardzo wzmocnić naszą naukę i gospodarkę.
Projekt powstał we względu na potrzebę wzmocnienia współpracy biznesowej z polskimi naukowcami, inżynierami oraz wynalazcami pracującymi i mieszkającymi poza granicami Polski. Jego celem jest wsparcie polonijnych naukowców i umożliwienie im rozwoju oraz współpracy z najlepszymi ekspertami oraz instytucjami.
ElKa/WM