Światowy Dzień Ubogich. Caritas nie zostawia potrzebujących samych sobie

hands 5371964 1920 2020 11 16 175810

Światowy Dzień Ubogich obchodzony był w minioną niedzielę (15.11). Święto zostało ustanowione w listopadzie w 2016 roku przez papieża Franciszka. Z tej okazji warto przypomnieć niektóre dzieła, jakie na rzecz najbardziej potrzebujących realizuje Caritas.

Caritas Polska prowadzi między innymi programy stypendialne skierowane do dzieci i młodzieży będących w trudnej sytuacji materialnej lub losowej. Chodzi o program „Skrzydła” i „Dwa Talenty”. Programy te będą lub są realizowane na terenie wszystkich diecezji Caritas w Polsce, natomiast w diecezji siedleckiej realizowany jest też dodatkowy program stypendialny „Otwarty Horyzont”.

– Jeśli chodzi o „Skrzydła”, to tutaj bardzo stawiamy na pomoc finansową, która będzie również skierowana na wyrównywanie szans dzieci – mówi w rozmowie z Radiem Lublin Anna Matuszewska z Caritas Diecezji Siedleckiej. – Wszystko dlatego, że tutaj dzieciaki mogą skorzystać z refundacji kosztów poniesionych na zakup pomocy naukowych, książek, podręczników czy też dofinansowania sprzętów medycznych, okularów lub aparatów słuchowych – dodaje.

Jak wygląda pomoc w ramach programu „Dwa Talenty” oraz „Otwarty Horyzont”? – Tutaj mówimy przede wszystkim o rozwijaniu pasji i zainteresowań – opowiada Matuszewska. – Dlatego też w „Dwóch Talentach” dzieci mogą wnioskować o dofinansowanie instrumentów muzycznych, sprzętów czy obozów sportowych. Natomiast w programie „Otwarty Horyzont” chcemy wesprzeć dzieci, które przede wszystkim już osiągają wysokie wyniki w nauce i już są zaangażowane w rozwój swoich pasji i talentów, a pogłębianie tego jest uniemożliwione właśnie przede wszystkim przez ciężką sytuację materialną – dodaje.

W przypadku programu stypendialnego „Skrzydła” dofinansowanie wynosi 1500 złotych. Natomiast w programie „Dwa Talenty” możliwa jest refundacja poniesionych kosztów w wysokości 2000 złotych. Ponad 2000 złotych wynosi również wsparcie w ramach programu „Otwarty Horyzont”.

– Pomoc Caritas to również wsparcie w postaci wydawanych paczek żywnościowych, a także gorących posiłków dla osób najbardziej potrzebujących – przypomina rzecznik prasowy Caritas Archidiecezji Lubelskiej, Mateusz Jocek. – Otrzymujemy coraz więcej sygnałów o potrzebie pomocy żywnościowej, ponieważ coraz więcej osób znajduje się w trudnej sytuacji życiowej, finansowej, rodzinnej na miesiące zimowe, które są przed nami i już powodują chłodną pogodę. W miarę możliwości staramy się wydawać produkty o przedłużonym terminie przydatności do spożycia. Wciąż pomagamy też osobom, które pojawiają się w naszej centrali. Wydajemy od godziny 11.00 do godziny 13.00 w jadłodajni Anielska Przystań  przy al. Unii Lubelskiej 15 w Lublinie bezpłatne, ciepłe posiłki. Każda osoba, która się zgłosi, może we własnym naczyniu wziąć taki obiad na wynos – dodaje.

Caritas wspiera też osoby bezrobotne. – W tym celu powstała Parczewska Spółdzielnia Socjalna Caritas – zaznacza jej prezes Paweł Gołacki. – Obecnie zatrudniamy 5 osób. Prowadzimy wypożyczalnie sprzętu rehabilitacyjnego w Parczewie, Białej Podlaskiej i w Radzyniu Podlaskim. Świadczymy także usługi w zakresie pielęgnacji zieleni, drobnych prac remontowych i sprzątania. W miarę pozyskiwania nowych klientów będziemy chcieli poszerzyć liczbę zatrudnionych osób – dodaje.

W trudnych czasach pandemii niezwykle ważna jest też pomoc wolontariuszy przy robieniu zakupów seniorom.

MaT / opr. PaW

Fot. pixabay.com

Exit mobile version