Terytorialsi rozpoczynają działanie w Regionalnych Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Wspólnie z żołnierzami Wojsk Operacyjnych, dokonują preselekcji dawców oraz transportują krew i jej składniki.
– Odpowiedzieliśmy na apel Narodowego Centrum Krwi – mówi oficer prasowy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej, kpt. Damian Stanula. – Obecnie żołnierze pracują już we wszystkich 21 Regionalnych Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa oraz wspierają część oddziałów terenowych RCKiK. Wsparcie obejmuje dwa główne obszary. Pierwszy to preselekcja dawców, w tym zakresie żołnierze przeprowadzają wywiady epidemiologiczne, uwzględniając m.in. takie informacje, jak te, czy krwiodawca miał objawy infekcji, przebywał za granicą lub miał kontakty z osobą zakażoną. Drugi obszar to transport krwi i osocza.
Terapia osoczem ozdrowieńców jest obecnie najlepszym lekarstwem dla osób ciężko chorych na COVID-19.
Ozdrowieńcy, którzy chcą oddać osocze, powinni skontaktować się z najbliższym Centrum. Po zebraniu wywiadu zostaną umówieni na wizytę. Dawcą osocza mogą być wyłącznie osoby, które spełniają wymogi dawcy krwi.
ElKa/WM
Fot. nadesłane