Urzędnicy przechodzą na tryb pracy zdalnej. Jak będzie wyglądać obsługa interesantów?

keyboards 5598155 1920 2020 11 02 191644

Od wtorku (03.11) urzędy administracji państwowej i samorządowej przechodzą na pracę zdalną. Taka jest decyzja rządu. Zgodnie z założeniem, kierownicy urzędów będą sami decydowali o szczegółowych rozwiązaniach w przypadku, kiedy załatwienie spraw w sposób zdalny nie jest możliwe.

Jak przygotowane są na to urzędy w Białej Podlaskiej i powiecie bialskim? – Urząd Miasta Biała Podlaska już od dłuższego czasu funkcjonuje na zasadzie pracy zdalnej. Zachowana przy tym jest ciągłość pracy placówki – mówi w rozmowie z Radiem Lublin rzecznik prasowy prezydenta miasta, Gabriela Kuc-Stefaniuk. – Prezydent Michał Litwiniuk już w lipcu wprowadził zasadę pracy zdalnej i podziału pracowników poszczególnych wydziałów i referatów na grupy. W tym momencie większość spraw klienci mogą załatwić przez telefon lub przez Internet. W takich kwestiach, jak rejestracja pojazdu są umawiani telefonicznie na wizytę w konkretnym terminie – dodaje.

Co do pracy zdalnej w urzędzie gminy, zastrzeżenia ma wójt gminy Łomazy, Jerzy Czyżewski. – Nie widzę możliwości, aby wszyscy pracownicy mogli taką pracę wykonać, choć mają taką możliwość i zgodę kierownika urzędu gminy – zaznacza. – Musimy przede wszystkim skupić się na obsłudze mieszkańców, wykonywaniu bieżących zadań, inwestycji, którym gmina w tym roku ma bardzo dużo. Czekamy dzisiaj (02.11) na rozporządzenie, w którym będą szczegółowe wytyczne dotyczące możliwości pracy zdalnej – dodaje.

W Starostwie Powiatowym w Białej Podlaskiej wiele prac załatwianych jest zdalnie. – Są jednak wydziały, gdzie taka praca nie jest możliwa – tłumaczy wicestarosta bialski Janusz Skólimowski. – Poszczególne wydziały pracują normalnie. Mam na myśli te, które obsługują ludność, między innymi Wydział Komunikacji czy Wydział Geodezji, gdzie potrzebny jest kontakt bezpośredni z interesantem. Sprawy są być może trochę dłużej załatwiane, ale staramy się, żeby trwało to jak najkrócej – dodaje. 

Od początku pandemii Zakład Ubezpieczeń Społecznych oddelegował część swoich pracowników do pracy zdalnej w takich przypadkach, kiedy było to możliwe. – W innych sytuacjach bezpośredni kontakt z klientem jest możliwy – twierdzi rzeczniczka prasowa ZUS w województwie lubelskim, Małgorzata Korba. – Sale obsługi klientów są czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-15.00.  Z uwagi na sytuacje epidemiczną, aktualnie zamknięte są tylko 2 sale obsługi: przy ulicy Kościuszki w Biłgoraju oraz biuro terenowe w Janowie Lubelskim. Oczywiście zachęcamy wszystkich naszych klientów do korzystania z innych, bezpieczniejszych form kontaktu.

– Od ubiegłego tygodnia w ZUS w województwie lubelskim można umówić się na e-wizytę. To wideorozmowa z pracownikiem za pomocą urządzenia z dostępem do kamery i mikrofonu przez Internet. Jedyne sprawy, których nie można załatwić podczas takiej e-wizyty, to zmiana danych identyfikacyjnych i adresowych czy zmiana rachunku bankowego. Nie można w ten sposób również potwierdzić profilu zaufanego ePUAP – dodajeMałgorzata Korba. 

CZYTAJ: Biłgoraj i Janów Lubelski. Sale obsługi w ZUS zamknięte
CZYTAJ: E-wizyta w ZUS, czyli konsultacja bez wychodzenia z domu

W poniedziałek wieczorem w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie wprowadzające pracę zdalną w urzędach i jednostkach samorządowych. Rozporządzenie wchodzi w życie od wtorku.

Do dnia 4 grudnia 2020 r. w urzędach administracji publicznej lub jednostkach organizacyjnych wykonujących zadania o charakterze publicznym kierownicy urzędów administracji publicznej, dyrektorzy generalni urzędów lub kierujący jednostką organizacyjną polecają pracownikom wykonywanie pracy zdalnej, z wyjątkiem jednostek organizacyjnych sądów i prokuratury – napisano w rozporządzeniu.

Jak dodano, kierownik urzędu administracji publicznej, dyrektor generalny urzędu lub kierujący jednostką organizacyjną wykonującą zadania o charakterze publicznym może wyłączyć z pracy zdalnej pracowników wykonujących „zadania niezbędne do zapewnienia pomocy obywatelom lub inne zadania niezbędne ze względu na przepisy prawa lub potrzeby urzędu lub jednostki, jeżeli nie jest możliwe ich wykonywanie w ramach pracy zdalnej”.

MaT / opr. PaW

Fot. pixabay.com

Exit mobile version