Na terenie gminy Kodeń w powiecie bialskim powstanie Rezerwat Przyrody Sugry im. Janusza Szostakiewicza, chroniący cenne i rzadkie gatunki porostów. Będzie to drugi taki rezerwat w Polsce.
– Obecnie prowadzone są prace związane z tworzeniem rezerwatu – mówi rzecznik Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska Paweł Duklewski. – Utworzenie rezerwatu umożliwia zabezpieczenie tego konkretnego siedliska, czyli bór sosnowy z porostami chrobotkami i zabezpieczenie ich na przyszłość. Chodzi o to, żeby ograniczyć ingerencję człowieka w takim obszarze i pozwolić przyrodzie funkcjonować, mówiąc lakonicznie, „samej dla siebie”.
Badaniem porostów rosnących na terenie nowo tworzonego rezerwatu zajmuje się profesor Danuta Urban wraz z doktor Hanną Wójciak. Badaczki również zabiegały o powstanie rezerwatu.
Jak mówi lichenolog dr Hanna Wójciak, na terenie tworzonego rezerwatu Sugry występuje aż 70 gatunków porostów: – Porosty rosną na różnych podłożach, jednakże głównym przedmiotem ochrony są w tym rezerwacie porosty naziemne. Tworzą one tutaj przepiękne poduchy, bardzo rozległe. Dominują tutaj chrobotki, ale nie tylko one są tutaj istotne. Szczególnie zwrócono uwagę na masowe występowanie porostów z rodziny płucnica. Z kolei jeżeli chodzi o porosty nadrzewne, to tutaj udało się znaleźć kilka gatunków. Do najrzadszych porostów stwierdzonych w tym rezerwacie należy jeden z przedstawicieli rodzaju Bryoria, po polsku włostka, i właśnie ten gatunek jest bardzo rzadki – do niedawna uznawany był za wymarły w Polsce.
– Jest to rezerwat między drogą wojewódzką Kodeń-Włodawa, Kodeń-Sławatycze – mówi nadleśniczy w Nadleśnictwie Chotyłów, Piotr Musiał. – Planowany obszar tego rezerwatu wynosi ok. 44 hektarów. Przedmiotem ochrony są porosty na siedlisku boru suchego. Jeśli dojdzie do skutku i rzeczywiście rezerwat zostanie utworzony, będzie to drugi tego typu rezerwat w Polsce. Ten teren jest bardzo wyjątkowy.
– Chrobotki wraz z tym borem sosnowym są charakterystyczne dla obszarów napiaskowych, tzn tego typu siedlisko wytwarza się w miejscach, gdzie w podłożu są swoiste piaskowe wydmy, charakterystyczne właśnie dla doliny Bugu – dodaje Paweł Duklewski.
Porosty mają bardzo duże znaczenie ekologiczne. Ich obecność świadczy o tym, że teren nie jest zanieczyszczony.
– Jeżeli chodzi o tak dużą różnorodność porostów na stosunkowo niewielkim obszarze, zarówno naziemnych, jak i nadrzewnych, to możemy wysnuć taki wniosek, że w danej okolicy są bardzo dobre warunki aerosanitarne, czyli powietrze jest czyste, sprzyjające rozwojowi wszystkich grup zarówno roślinnych, jak i zwierzęcych, bo porosty mają naprawdę ogromną rolę w oczyszczaniu powietrza – dodaje dr Hanna Wójciak.
Rezerwat przyrody Sugry będzie nosić imię wybitnego leśnika Janusza Szostakiewicza, który zabiegał o jego utworzenie. Wspomina go zastępca nadleśniczego w Nadleśnictwie Chotyłów Mariusz Kiczyński: – To wielki przyrodnik, z wykształcenia leśnik. Dopiero później był pracownikiem Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie w wydziale zamiejscowym w Białej Podlaskiej, gdzie pełnił funkcję naczelnika. Dzięki wyjątkowej pasji Janusza, w naszym regionie bialskim powstało wiele form ochrony przyrody. Przede wszystkim kilka rezerwatów przyrody, Park Krajobrazowy Podlaski Przełom Bugu, jak również wiele pomników przyrody i użytków ekologicznych.
Obecnie Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w sprawie utworzenia rezerwatu prowadzi konsultacje z gminą Kodeń a także z Nadleśnictwem Chotyłów.
W województwie lubelskim mamy ok. 80 rezerwatów przyrody.
Zarządzenie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Lublinie w sprawie ustanowienia rezerwatu przyrody Sugry imienia Janusza Szostakiewicza
MaT/WP
Fot. wikipedia.pl