Zmiany w raportowaniu przypadków koronawirusa

laboratory 3827736 1920 2020 11 25 174535

O ponad 15 tysiącach nowych zakażeń w kraju poinformowało przed południem Ministerstwo Zdrowia. Minionej doby zmarły 674 osoby chore na COVID-19 – najwięcej od początku epidemii. 152 osoby nie miały chorób współistniejących.

CZYTAJ: 15 362 nowych zakażeń koronawirusem. Zmarły 674 osoby

W regionie potwierdzono zakażenia u 932 osób. Ministerstwo poinformowało też o śmierci 52 pacjentów chorych na COVID-19. Trzy osoby nie miały innych schorzeń. Te wszystkie informacje zostały przekazane na Twitterze Ministerstwa Zdrowia oraz w wersji bardziej szczegółowej na nowym portalu www.gov.pl.

CZYTAJ: Ruszyła strona internetowa prezentująca codzienne raporty zakażeń koronawirusem w kraju

Dziś (25.11) dane dobowe pojawiły się na nowej stronie po godzinie 10.30. Dostępne są nowe informacje dotyczące zakażeń oraz zgonów dla całego kraju oraz z uwzględnieniem poszczególnych województw i powiatów. W przypadku ofiar śmiertelnych istnieje podział na osoby, które chorowały tylko na COVID-19, oraz te, które cierpiały również na inne choroby. Nie ma natomiast danych dotyczących wieku oraz płci zmarłych. Dotychczas takie informacje były przekazywanej przez wojewódzkie stacje sanepidu.

CZYTAJ: Nowy system raportowania danych o zakażeniach koronawirusem. Informacje nie będą już przekazywane przez urząd wojewódzki

– Nowy system raportowania został wdrożony po wykryciu nieścisłości w dotychczasowych raportach – wyjaśniał wczoraj (24.11) rzecznik Ministerstwa Zdrowia, Wojciech Andrusiewicz. – Bazuje nie na raportach wojewódzkich stacji sanitarno-epidemiologicznych, ale na bezpośrednich raportach z laboratoriów wykonujących testy. Te dane są przekazywane w trybie ciągłym, tak naprawdę 24 godziny na dobę, po każdym wykonanym teście. Jeżeli mamy już wynik, jest on od razu raportowany w systemie.

Szef resortu zdrowia Adam Niedzielski w czasie popołudniowej konferencji prasowej tłumaczył, że poprzedni system nie dawał aktualnego obrazu epidemii, bo dane były przekazywane z opóźnieniem: – Opóźnienie, które teraz zlikwidowaliśmy i przeszliśmy na taki system, który ma o wiele bardziej bieżący charakter, oczywiście powoduje też pewne przesunięcie momentu, w którym pokazujemy gdzie jesteśmy w pandemii. W związku z tym można powiedzieć, że to przesunięcie przy pewnej tendencji malejącej w zakresie liczby zachorowań, spowodowało m.in. taki skok, z którym mieliśmy do czynienia w poniedziałek i wtorek w stosunku do dni poprzednich – mówił minister Niedzielski.

– Scentralizowany system zastąpił dotychczasowe komunikaty przekazywane przez Lubelski Urząd Wojewódzki – mówi rzeczniczka wojewody lubelskiego, Agnieszka Strzępka. – Warto podkreślić, że poza codziennymi informacjami dotyczącymi nowych zakażeń oraz liczby zgonów dane powiatowe uzupełnione będą o wskaźnik zakażeń na 10 tys. mieszkańców. Pozwoli to w sposób bardziej obiektywny poznać i ocenić miernik zachorowalności i dynamikę wzrostu. Zgodnie z zapowiedzią Ministerstwa Zdrowia zakres danych prezentowany na stronie internetowej będzie poszerzany, a sama strona uzupełniana o dane historyczne oraz bieżące wykresy prezentujące przebieg epidemii.

Nie ma jeszcze informacji, czy na nowej stronie będą dostępne dane dotyczące ognisk epidemiologicznych, a także mapy zakażeń w powiatach z podziałem na aktywne przypadki, ozdrowieńców i osoby zmarłe oraz dobowe komunikaty z liczbą wykonywanych testów. Do tej pory te wszystkie informacje pojawiały się przed południem na stronie Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie.

Ministerstwo Zdrowia prosi o cierpliwość i zapewnia, że pracuje nad tym, by na nowym portalu było dostępnych jak najwięcej danych dotyczących koronawirusa.

MaK/WM

Fot. pixabay.com

Exit mobile version