„Powroty. Anna Kamieńska (1920-1986)” to wystawa jaką przygotowało Muzeum Czechowicza w Lublinie. Opowie o niej jej kuratorka, Anna Mazurek. W tym roku obchodzimy stulecie urodzin poetki. Muzeum Narodowe w Lublinie wydało z tej okazji trzy tomy „Poezji“ Anny Kamieńskiej, a także jej „Notatnik“.
W kolejnym odcinku cyklu „Alfabet lubelski“, w którym Jarosław Cymerman i Grażyna Lutosławska odwiedzają miejsca związane w przeszłości z ludźmi i zjawiskami ważnymi dla Lublina, tym razem F jak Frenkiel-Ossowska. Legenda sceny przy ulicy Narutowicza, aktorka Eleonora Frenkiel-Ossowska związana była z teatrem lubelskim przez 50 lat. W swoim prywatnym mieszkaniu przy ulicy Zielnej założyła i prowadziła szkołę aktorską. To właśnie tam swoje talenty odkrywali m. in. Wiesław Michnikowski, Mieczysław Czechowicz czy Wojciech Siemion.
Alice B. Toklas będzie kolejną (po Józefie Czechowiczu i Wirginii Woolf) bohaterką kalendarza, jaki przez cały 2021 rok poprowadzi na specjalnie utworzonym profilu FB red. Agnieszka Dybek. Pierwszy post właśnie się ukazał. Gertruda Stein i Alicja B.Toklas zamieszkały w Paryżu w 1908 roku. Do ich mieszkania przy rue de Fleurus przychodzili najsławniejsi artyści tamtych lat nie tylko po to żeby rozmawiać z Gertruda Stein, ale i żeby jeść potrawy przygotowane przez Alicję B.Toklas. O pracy nad kalendarzem i autorce „Książki kucharskiej Alicji B. Toklas“ porozmawiam z autorką kalendarza w „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej“.
W Radiu Lublin odbyła się prezentacja najnowszego,162 numeru kwartalnika literackiego Akcent. W „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej“ przywołam fragment spotkania, w którym wzięli udział m.in. autorzy zamieszczonych w tomie tekstów: prof. Iwona Hofman i prof. Jan Lewandowski. Wieczór prowadził red. Bogusław Wróblewski.
Po godzinie 7.00 zaprasza Grażyna Lutosławska.
Na zdjęciu strona z notatnika Anny Kamieńskiej. W posiadaniu rodziny poetki/Fot. prof. Wojciech Kruszewski