Rano 28 grudnia do Polski dotarła kolejna dostawa szczepionek przeciwko koronawirusowi. Samolot z partią 300 tysięcy dawek wylądował na warszawskim Lotnisku Chopina. Wcześniej województwo lubelskie otrzymało 900 szczepionek. Trafiły one do 6 szpitali.
CZYTAJ: „Korzyści są niezaprzeczalne”. W Lubelskiem rozpoczęły się szczepienia na koronawirusa
Od dziś do 17 stycznia osoby, które przekroczą granicę zewnętrzną Unii Europejskiej, będą musiały odbyć obowiązkową 10-dniową kwarantannę. W województwie lubelskim kwarantanna czeka podróżnych po wjechaniu do kraju z Ukrainy i Białorusi.
CZYTAJ: Nowe zasady na granicy. Kwarantanna dla osób wjeżdżających do Polski
Lubelscy youtuberzy zostali docenieni przez Stowarzyszenie Mensa Polska. Ulubionymi kanałami członków elitarnego stowarzyszenia są między innymi Historia bez cenzury i Uwaga! Naukowy Bełkot. Założycielem pierwszego z nich jest dziennikarz Radia Lublin, Wojciech Drewniak.
CZYTAJ: Mensa doceniła lubelskich youtuberów. Wśród nich redaktora Wojciecha Drewniaka
Szpital tymczasowy w Lublinie pozostaje w gotowości na pojawienie się pacjentów, ale na razie nie przyjął żadnego chorego na COVID-19. Może to się zmienić jeszcze w tym tygodniu.
CZYTAJ: Lublin: szpital tymczasowy na razie bez pacjentów
Dzieci z wioski Ankabatomena na Madagaskarze mogą już uczyć się w długo wyczekiwanej przez nie szkole. Jej budowa udała się dzięki pracy środowisk katolickich z całej Polski – m.in. z Zamościa, Poznania i Szczecina. Na początek z edukacji skorzysta około 70 osób. Program nauczania obejmuje przede wszystkim naukę pisania i czytania.
CZYTAJ: Dzieci z Madagaskaru zaczęły edukację dzięki zamojskim uczniom
Co roku po świętach Bożego Narodzenia Polacy wyrzucają do śmietnika bardzo dużo jedzenia – zapominając, że świąteczne potrawy można przekazać potrzebującym. Wystarczy zostawić żywność w specjalnie wyznaczonym miejscu. W Zamościu to Spichlerz przy kościele Świętego Brata Alberta, a w Lublinie Jadłodzielnia na targowisku przy alei Tysiąclecia.
CZYTAJ: Dla potrzebujących zamiast do kosza. Co zrobić z nadmiarem świątecznej żywności?
Takich przystanków autobusowych wiele osób może im pozazdrościć. W Celejowie pojawiły się kolorowe, nawiązujące do tradycji miejscowości, wiaty przystankowe. To inicjatywa miejscowego stowarzyszenia „Wokół Bystrej”. Odnowiono w ten sposób cztery przystanki.
CZYTAJ: Celejów zachęca do odwiedzin kolorowymi przystankami
Program poprowadził Ryszard Majewski.
Fot. archiwum