Adam Niedzielski: Możliwe, że pierwsza szczepionka na COVID zostanie dopuszczona na rynek europejski już w grudniu

niedzielski2 2020 12 02 143634

– Pierwsza szczepionka przeciw koronowirusowi firmy Pfizer może zostać dopuszczona na rynek europejski 29 grudnia – powiedział na konferencji prasowej w środę minister zdrowia Adam Niedzielski (na zdj.). Tego dnia odbędzie się posiedzenie Europejskiej Agencji Leków (EMA), która dopuszcza do obrotu produkty lecznicze w UE.

Minister zdrowia mówił o zdalnym środowym spotkaniu z ministrami zdrowia UE oraz przedstawicielami Europejskiej Agencji Leków. Zaznaczył, że dominującym tematem była kwestia szczepień przeciw koronawirusowi. Powiedział, że niewykluczone jest, iż ta szczepionka na rynek europejski zostanie dopuszczona 29 grudnia. Wtedy właśnie zbiera się na posiedzeniu Europejska Agencja ds. Leków (EMA), która ma podjąć decyzję w sprawie szczepionki wyprodukowanej przez firmę Pfizer.

Niedzielski wspomniał też, że drugim wnioskiem o dopuszczenie kolejnej szczepionki – opracowanej przez firmę Moderna – agencja zajmie się na posiedzeniu 11 stycznia 2021 roku.

CZYTAJ: Minister zdrowia: Zaczynamy nabory na zespoły szczepieniowe

– Mamy zatem dwie bardzo konkretne informacje, ale – co najważniejsze – Europejska Agencja Leków zastrzegła, że rozpatrując te wnioski, będąc pod dużą presją i krajów członkowskich i społeczeństw unijnych, będzie pilnowała w ten sam sposób bezpieczeństwa, jakości i efektywności tego produktu, który ma certyfikować” – mówił.

CZYTAJ: Mateusz Morawiecki: Szczepionki na COVID-19 będą darmowe i dobrowolne

Zapewnił też, że wszystkie analizy nad szczepionką są prowadzone „nawet z większą starannością niż w standardowych postępowaniach, bo cel jest jeden”. – Cel jest taki, żeby dostarczyć wszystkim obywatelom wiarygodną, bezpieczną, wysokiej jakości szczepionkę – dodał Niedzielski.

Europejska Agencja Leków (EMA) dopuszcza do obrotu produkty lecznicze w UE oraz je kontroluje. Firmy farmaceutyczne składają do agencji wniosek o pozwolenie na dopuszczenie do obrotu danego produktu leczniczego; jeśli je otrzymają mogą wprowadzać dany produkt leczniczy do obrotu w całej UE oraz Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG).

RL / PAP / opr. ToMa

Fot. archiwum

Exit mobile version