Archeologiczne znaleziska podczas budowy drogi. Obiekty trafią do janowskiego muzeum

79420645 161687508558119 384505826187935744 o 2020 12 21 191556

Ceramika, kości, monety i przedmioty metalowe znalezione podczas budowy S19 w Strzeszkowicach trafią do Muzeum Regionalnego w Janowie Lubelskim. 

Przed rokiem archeologowie w trakcie prac wykopaliskowych natrafili na megalityczny grobowiec sprzed 5,5 tysiąca lat. Podczas prowadzonych tam prac znaleziono w sumie około 4 tysięcy artefaktów.

– Zabytki powiększą zbiory janowskiej placówki – mówi dyrektor Muzeum Regionalnego w Janowie Lubelskim Barbara Nazarewicz. – Nasz dział archeologiczny staje się ostatnio bardzo bogaty. Obiekty pozyskane w trakcie prac archeologicznych na S19 trafiają do naszego muzeum. Na razie przekazywane są w depozyt. Ostatnio dostaliśmy bardzo dużą grupę obiektów znalezionych podczas nadzoru archeologicznego w okolicach Strzeszkowic. 

– Każde badanie archeologiczne, które wiąże się z odkryciem artefaktu bądź grobowca tego typu (w tym wypadku był to grobowiec z okresu neolitu), jest na terenach Polski rzadkością – mówi Dariusz Kopciowski, lubelski wojewódzki konserwator zabytków. – Najbliżej taki grobowiec przypomina mi się na lubelskim Sławinku. Tam też odkryto tego typu neolityczne grobowce dużych rozmiarów. To nie lada gratka dla badaczy i archeologów. Zabytków, które trafiły do janowskiego muzeum, jest naprawdę dużo. To głównie zabytki masowe, czyli ceramika. Pochodzą z różnych okresów: od neolitu, przez wczesne średniowiecze, po okres nowożytny. Te zabytki trafiły w depozyt do Muzeum Regionalnego w Janowie Lubelskim.

– Przekazano nam około 4 tysięcy artefaktów – mówi Barbara Nazarewicz. – Są tam przedmioty metalowe, ceramika i kości. Tych obiektów jest naprawdę dużo. 

– Mamy tu przęślik z wapienia z wczesnego średniowiecza – mówi Dariusz Kopciowski. – Jest jedna siekierka krzemienna, jest też 9 monet z XVII-XIX wieku. Dodatkowo mamy całe mnóstwo ceramiki. Lista jest dosyć długa. Każdy obiekt jest cenny i ważny, choć znaleziska neolityczne wydają się szczególnie znaczące. 

– Mam nadzieję, że w 2021 roku zaprezentujemy te znaleziska na czasowej wystawie archeologicznej w siedzibie naszego janowskiego muzeum – dodaje Barbara Nazarewicz.

Po świętach Muzeum Regionalne w Janowie Lubelskim planuje pokazać część zbiorów na profilu placówki na Facebooku

SzyK/WM

Fot. Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków FB/Ewa Niedźwiedź

Exit mobile version