Niepełnosprawne dzieci z Zamościa dają przykład i uczą, jak żyć ekologicznie w ramach projektu EKO SPRAWNI. Wzięli w nim udział podopieczni Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego działającego przy Stowarzyszeniu Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym Intelektualnie Koło w Zamościu. Wspólnie z nauczycielkami nagrali film instruktażowy dotyczący segregacji śmieci.
– Pomysł narodził się, gdy zauważyliśmy, że część mieszkańców miasta nadal ma z tym problem – mówi przewodniczący Rady Miasta w Zamościu, członek zarządu Stowarzyszenia oraz tata jednego z wychowanków Ośrodka, Piotr Błażewicz: – Obserwując swego syna, który ma kompletnego bzika na punkcie prawidłowej segregacji, niejednokrotnie mnie poprawia, pomyślałem, że skoro on jest w stanie się tej prawidłowej segregacji nauczyć, i większość dzieci wie jak ją prawidłowo przeprowadzać, to pokażemy, że ta segregacja nie jest żadnym problemem. To tylko kwestia podstawowych ram, żeby później te śmieci prawidłowo segregować.
– W domu nie mam problemów z segregacją, bo Kuba te śmieci segreguje – mówi Piotr Błażewicz: – Bardzo nas wszystkich pilnuje. Ten film jest tak naprawdę z korzyścią dla nas wszystkich – i dla społeczeństwa, i dla dzieci, które mogły czegoś się nauczyć, wziąć udział w wydarzeniu nieco innym od ich codziennych zajęć.
– Dzieci i młodzież niepełnosprawna intelektualnie z naszego ośrodka nagrała film instruktażowy, na którym pokazują w jaki sposób segregować śmieci – mówi Beata Wojczuk, wicedyrektor Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Zamościu: – Było to dla nich ciekawe i proste, gdyż te zajęcia trwają już od jakiegoś czasu. Dzieci pogłębiły wiedzę na temat ochrony środowiska.
– Nasze zadanie polegało na tym, aby wykonać sałatkę owocową, a wszystkie odpadki wrzucać do odpowiednich pojemników – mówi Magdalena Chmielewska, wychowawca grupy rocznego przygotowania przedszkolnego.
– Nagrania przebiegły w fajnej atmosferze, dzieci bardzo ładnie pracowały – mówi Magdalena Szust, nauczycielka z Ośrodka: – Nie przeszkadzała im obecność nowych osób, kamery. Były trzy pojemniki na odpady. Wytłumaczyłyśmy co do którego pojemnika wrzucamy i ćwiczyłyśmy to z dziećmi. Będziemy to kontynuować.
– Jeśli chodzi o segregację, to jest dużo lepiej – mówi Piotr Błażewicz: – Cały czas zdarzają się wpadki. Część z nich wynika może nie z niewiedzy, a z czystej złośliwości. Bo wrzucenie telewizora do kosza z bio to nie jest niewiedza, a złośliwość. Myślę, że takie rzeczy powinny już pomału nie mieć miejsca, bo obciążają całą wspólnotę, czy też cały blok. Ale to sporadyczne przypadki. Jeżeli dzieci niepełnosprawne, mające problemy z poruszaniem i z problemami umysłowymi są w stanie dać sobie z tym radę, to my nie możemy powiedzieć, że czegoś nie wiemy.
W ramach projektu dzieci stworzyły też kompozycje roślinne – las w szkle – i posadziły ozdobne sadzonki, które teraz będą pielęgnować.
Projekt EKO SPRAWNI został dofinansowany z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie.
AlF (opr. DySzcz)
Fot. screen/ Youtube