Ponad 5,5 mln zł dofinansowania dla Wojewódzkiego Szpitala imienia Jana Pawła II w Zamościu przekazał wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Środki zostaną przeznaczone na modernizację Oddziału Neurologii z Pododdziałem Udarowym.
Oddział zapewnia wczesną rehabilitację poudarową wraz z ambulatoryjną opieką specjalistyczną. Planowany remont ma m.in. poprawić warunki leczenia i zwiększyć dostęp do innowacyjnych procedur medycznych.
– Modernizacja oddziału spowoduje, że zamojski szpital będzie nowoczesnym centrum leczenia osób z udarem mózgu bardzo nowoczesnymi metodami, dającymi szansę nie tylko na ratowanie życia, ale również zdrowia i sprawności tych osób – tak o perspektywach dla zamojskiego szpitala mówił wicepremier Jacek Sasin.
– Dziękujemy wszystkim, którzy byli zaangażowani w pozyskanie tych środków – mówi Andrzej Wnuk, prezydent Zamościa i przewodniczący Rady Społecznej Szpitala. – Ufamy, że po ciężkim okresie covidowym prace na neurologii ruszą i będziemy się cieszyć z dobrego oddziału, bo lekarzy mamy naprawdę bardzo dobrych.
– Oddział Neurologii chyba najdłużej czekał w tym szpitalu na remont. Ta część placówki, w której znajduje się ten oddział, nie była nigdy tak naprawdę remontowana. Były tu tylko jakieś drobne naprawy. W oddziale tym pracują wybitni fachowcy, którzy wykonują zabiegi na naprawdę wysokim poziomie. To zabiegi trombolizy farmakologicznej, która została wprowadzona w tym szpitalu w 2008 roku. Są to zabiegi trombektomii mechanicznej, również na wysokim poziomie – mówi Małgorzata Popławska, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala im. Jana Pawła II w Zamościu.
– Istotą szybkiej interwencji przy wystąpieniu objawów uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego jest czas. Mamy mniej więcej cztery godziny. To najlepsze „okno”, kiedy te zabiegi mają największą skuteczność – tłumaczy Marta Węgrzyn-Bąk, zastępca dyrektora zamojskiego szpitala do spraw lecznictwa. – Zabieg trombektomii polega na mechanicznym usunięciu lub odessaniu skrzepliny, która zamyka naczynie krwionośne w mózgu i powoduje wystąpienie objawów neurologicznych, które pacjenci odbierają jako związane z udarem mózgu. Liczy się tu czas, sprzęt i ludzie, którzy wykonują zabieg.
– Mózg ma ścisły związek z układem wzrokowym, ponieważ oczy są „wypustką” mózgu. Badając wzrok, można niekiedy wykryć rozpoczynające się udary, a udar nierzadko powoduje też uszkodzenie wzroku. Dlatego chorych z takimi podejrzeniami kierowałem na Oddział Neurologii – opowiada Stanisław Misztal, okulista, były poseł i członek Komisji Zdrowia Sejmu RP.
– Ta rozbudowa i modernizacja pozwoli nam objąć opieką pacjentów w jeszcze szerszym zakresie. W tym momencie z opieki w szpitalu korzystają pacjenci zarówno z powiatu zamojskiego, ale i z powiatów sąsiednich. Bywa też, że na te zabiegi przyjeżdżają do nas pacjenci z województwa podkarpackiego. Znaczenie tej inwestycji jest naprawdę bardzo duże – cieszy się Małgorzata Popławska.
– Już została wybrana firma do remontu oddziału. Wierzymy, że prace ruszą na początku 2021 roku, choć zależy to też od ustąpienia pandemii – mówi poseł Sławomir Zawiślak, członek Rady Społecznej Szpitala z ramienia wojewody lubelskiego.
– W 2020 roku oddaliśmy już w placówce wyremontowany Oddział Kardiologiczny. Dziś mamy kolejną znakomitą wiadomość. Ten szpital jest dla nas bardzo, bardzo ważny, ponieważ to największa placówka lecznicza w regionie zamojskim ze znakomitymi specjalistami. Przez ostatnie lata była jednak niedoinwestowana. Staramy się pozyskiwać środki zewnętrzne, po to by kolejne oddziały miały najnowocześniejszy sprzęt, na jaki zasługują zarówno tutejsi mieszkańcy, jak i kadra szpitala – mówi Michał Mulawa, wicemarszałek województwa lubelskiego,
CZYTAJ: Zamość: potęga kardiologiczna rozbudowana [ZDJĘCIA]
Projekt modernizacji został zainicjowany przez ordynator Ewę Wierzchowską-Cioch. Całkowity koszt inwestycji wynosi 7 milionów 200 tysięcy złotych. Wstępny termin zakończenia prac to połowa 2021 roku.
Miliony dla zamojskiej neurologii
AlF / opr. ToMa
Fot. Aleksandra Flis