Izba Pamięci pisarza Longina Jana Okonia została stworzona w Chełmskiej Bibliotece Publicznej. Powstał także film, dzięki któremu można ją zwiedzić wirtualnie.
Longin Jan Okoń tworzył i mieszkał w Chełmie, był wybitnym pisarzem i poetą. To twórca Ducha Bielucha czy „Opowieści Niedźwiedziego Grodu”. W Polsce znany jest przede wszystkim z powieści indiańskich, w tym słynnej trylogii „Tecumseh” „Czerwonoskóry generał” i „Śladami Tecumseha”. Jego utwory wydane zostały w łącznym nakładzie około 3 milionów egzemplarzy..
– Pisarz zostawił po sobie ogromną i wartościową twórczość, zwłaszcza jak na człowieka tak wielu pasji – mówi wiceprezydent Chełma, Dorota Cieślik. – Dzięki niej stał się symbolem dla naszych mieszkańców. W przepięknych baśniach i historiach opowiadał o Niedźwiedzim Grodzie. To nie tylko opowieści o naszym mieście, ale jednocześnie zabawa historią ludową, zagadkami, przysłowiami ludu chełmskiego czy nawet historią literatury ziemi chełmskiej.
– Longin Jan Okoń był Honorowym Obywatelem Chełma, człowiekiem o wielu talentach i zainteresowaniach, poetą, pisarzem i znawcą kultury indiańskiej. Zapraszamy do wirtualnego odwiedzenia izby jego pamięci. Stworzyliśmy ją, by ocalić od zapomnienia dorobek jego bogatego życia twórczego – mówi Małgorzata Chmielewska, kierownik Działu Zbiorów Regionalnych i Czytelni Chełmskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Pauliny Orsetti.
CZYTAJ: „Był człowiekiem o wielu talentach i zainteresowaniach”. Wspomnienie Longina Jana Okonia
– Longin Jan Okoń to wybitna postać świata literatury. Chełmianie są mu wdzięczni przede wszystkim za Ducha Bielucha, a chełmska książnica za to, że przekazał całą swoją twórczość do naszych zbiorów – mówi Robert Chełmicki, dyrektor Chełmskiej Biblioteki Publicznej.
CZYTAJ: „Biały niedźwiedź” w Internecie. Wyjątkowe upamiętnienie Longina Jana Okonia
– Longin Jan Okoń to dla mnie legenda. Pamiętam go jako już sędziwego pana, opanowanego, statecznego, ale też bardzo przyjacielskiego – opowiada Danuta Makaruk, prezes Chełmskiej Grupy Literackiej „Lubelska 36″. – Był takim mentorem Grupy. Miał swoje zdanie i nie bał się go wyrazić. Potrafił być stanowczy w swoich decyzjach.
– W Izbie Pamięci staraliśmy się odtworzyć klimat gabinetu, w którym tworzył Longin Jan Okoń. Wykorzystaliśmy jego meble, fotografie rodzinne oraz pamiątki osobiste. W starych walizkach wyeksponowaliśmy korespondencję oraz czasopisma o kulturze Indian Ameryki Północnej. Przez całe lata gromadził on też przedmioty, związane z życiem i kulturą rdzennych mieszkańców obu Ameryk. Możemy więc podziwiać: fajkę pokoju, tomahawk czy naszyjnik Mohawków – opowiada Małgorzata Chmielewska.
Longin Jan Okoń był również nauczycielem, regionalistą, animatorem kultury i mecenasem literatury. Wspierał młodych pisarzy i poetów. Jest uważany za czołowego inicjatora i organizatora życia literackiego w Chełmie po 1944 roku. Był inicjatorem powstania i założycielem ,,Grupy Literackiej „Pryzmaty” i „Lubelska 36″. Był też honorowym prezesem Lubelskiego Oddziału Związku Literatów Polskich i członkiem Międzynarodowego Ruchu Obrony Praw Indian.
Longin Jan Okoń zmarł w kwietniu 2020 roku. Miał 92 lata.
ŁoM / opr. ToMa
Fot. Małgorzata Łobejko