Mijający rok w Chełmie, jak i wielu miastach i miasteczkach Polski i regionu, zdominowała pandemia, ale mimo tego był to rok bardzo pracowity dla miasta.
– Pod względem inwestycji był to dobry rok dla Chełma – mówi prezydent miasta Jakub Banaszek: – Rok 2020 był dla Chełma szczególny. To rok ogromnych dofinansowań. Pozyskaliśmy prawie 100 milionów złotych na realizację miejskich inwestycji. Przede wszystkim fundamentem zmian w Chełmie jest ofensywa drogowa, czyli intensywne realizowanie remontów chełmskich ciągów komunikacyjnych, w tym najważniejszych dróg, przede wszystkim drogi krajowej nr 12 – inwestycji wartej 152 miliony złotych. Oprócz tego jesteśmy w trakcie realizacji budowy Chełmskiego Centrum Aktywności Gospodarczej, pierwszego inkubatora przedsiębiorczości w regionie, rewitalizacji szkolnej pływalni. Przez ten czas udało się także utworzyć centrum doradcze Polskiego Funduszu Rozwoju, centrum usług wspólnych Narodowego Funduszu Zdrowia, a także udało się zarejestrować spółkę Linia Chełmska Szerokotorowa, która będzie zajmowała się kwestią terminali przeładunkowych i wykorzystaniem szerokiego toru.
– Rok 2020 na pewno w wielu dziedzinach naszego życia przejdzie do historii jako rok nietypowy – mówi Dorota Cieślik, zastępca prezydenta Chełma: – To rok, który ściśle powiązany jest z okresem pandemii. W sytuacji, z którą przyszło nam się jako społeczeństwu zmierzyć, bardzo żywo z pandemią zmagają się jednostki oświatowe. Szkoły musiały przyzwyczaić się do nowej formy pracy – zarówno uczniowie, jak i rodzice musieli zmierzyć się z pracą na odległość z nauczycielem.
– Poprawiliśmy znacząco sytuację miejskich spółek – podkreśla prezydent Jakub Banaszek: – W tym roku pozyskaliśmy także rekordowe środki na rewitalizację parków, miejskiej starówki. Otrzymaliśmy środki na budowę wielofunkcyjnych boisk, a także na kompleksowe zagospodarowanie tematu śmieci.
– Około 300 tysięcy udało nam się pozyskać wspólnie z programu Zdalna Szkoła, Zdalna Szkoła Plus, projektu Cyfrowa Szkoła, ale jednocześnie i środków, które miasto Chełm przekazało na rzecz jednostek po to, by wzbogacić wyposażenie w sprzęt, który wzbogaca pracę nauki zdalnej z uczniami – mówi Dorota Cieślik.
– Ten rok pomimo trudnej sytuacji pandemicznej pozwolił także rozbudować ofertę kulturalną i turystyczną – mówi Jakub Banaszek: – Cały czas zmieniamy oblicze Chełma. Chełm staje się miastem murali. Udało nam się odświeżyć i wymienić miejskie oznaczenia identyfikacji. Jeszcze wiele przed nami. Rozbudowaliśmy ofertę sportową. Do Chełma wróciła II liga siatkówki, z aspiracjami na I ligę.
Spore osiągnięcia na międzynarodowej arenie sportowej osiągnął Cement Gryf Chełm. Dobre wyniki ma też Chełmianka.
Przyszły rok zapowiada się dla chełmian pod znakiem kolejnych znaczących zmian – na przykład wprowadzenie darmowej komunikacji miejskiej oraz poprawa sytuacji finansowej w spółkach komunalnych.
ŁoM (opr. DySzcz)
Fot. archiwum