Dwie osoby z Lublina stworzyły bajkę edukacyjną o Barbórce. Tłumaczy ona jakie to jest święto, skąd się wzięło oraz kim są górnicy.
– Tym filmem chcieliśmy przekazać informacje o ważnej polskiej tradycji – mówi pomysłodawczyni inicjatywy, pani Marta, która działa pod pseudonimem EduKredka. – Pracuję w szkole i obserwuję, że ta wiedza i zwyczaje coraz częściej zanikają. Niedawno obchodziliśmy Katarzynki, Andrzejki, za chwilę jest Barbórka. Dzieci jak i rodzice coraz mniej wiedzą o Katarzynkach. O Andrzejkach jeszcze trochę wiemy. O Barbórce również, ale chciałem tę wiedzę poszerzyć. Myślę, że teraz jest też dobry czas, bo mamy okres pandemii i cały obowiązek nauki niestety spoczywa na barkach większości rodziców i samych uczniów – tłumaczy.
– Odpowiadałem za grafikę przede wszystkim. Za całą animację tego filmiku – mówi Michał. – Skupiłem się przede wszystkim na pięknych kolorach, po to, żeby przykuć uwagę dzieci. Chciałem wyeksponować górnika, jego wygląd. Wykorzystaliśmy też zdjęcia. Normalne, żywe, zwykłe zdjęcia – dopowiada.
– Oglądając ten filmik, nauczymy się przede wszystkim, o co chodzi w tym święcie – wyjaśnia EduKredka. – Możemy poznać zwyczaje górnicze, symbole takie jak flaga, hymn, galowy strój górnika, mundur. Możemy się dowiedzieć, czym jest żelazko, knefel, kupla. Są to więc takie pojęcia, które na co dzień nam w życiu nie towarzyszą i dzięki temu mam nadzieję, że w przystępny sposób przede wszystkim dzieci będą mogły się o tym dowiedzieć – dodaje.
– Jak ojciec zobaczył, że święta Barbara modli się do Boga, jest wierząca, to rzucił się na nią. Porwał się na nią z mieczem i zaczął ją gonić, aż ona znalazła schronienie wśród skał. Tam ojciec zgubił trop za nią. Dzięki temu Barbara została patronką górników – opowiada Michał.
– Myślę, że naszym obowiązkiem jest to, żebyśmy wszelkie tradycje, jakie są, podtrzymywali dla przyszłych pokoleń – twierdzi Łukasz Herezy z Lubelskiego Węgla Bogdanka. – To buduje jakąś tożsamość. Myślę, że to bardzo fajna idea, że młodzi ludzie, którzy to przygotowali, podjęli się takiego zadania – mówi.
– Zauważyliśmy, że w Internecie brakuje takich treści. Często odnosimy się do takich metod, żeby tam było żywe słowo, obraz, żeby coś się działo – informuje EduKredka. – Wiadomo, że sam taki wykład nie przemawia do dzieci. Bardzo ciężko jest im skupić uwagę na dłużej, więc zależało nam na tym, żeby te animacje były bardzo kolorowe, przyciągały uwagę dzieci, koncentrowały aktywność – dodaje.
Barbórka, Dzień Górnika – tradycyjne święto górnicze, obchodzone jest w Polsce 4 grudnia, w dniu św. Barbary z Nikomedii, patronki dobrej śmierci i trudnej pracy. Poza górnikami Barbórkę obchodzą także geolodzy i inne osoby wykonujące zawody związane z poszukiwaniem paliw kopalnych.
InYa / WT
Fot. EduKredka YT