Porozumienie dotyczące współdziałania w realizacji programu „Czyste Powietrze” podpisali przedstawiciele Gminy Ryki i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie.
– Dzięki takim porozumieniom bezpośrednio w gminach mieszkańcy będą mogli uzyskać informacje na temat programu, ale nie tylko – mówi prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie Grzegorz Grzywaczewski. – Część społeczeństwa, zwłaszcza osoby, które mają trochę więcej lat, jest wykluczona z tego programu przez to, że nie potrafi obsługiwać komputera. Taka jest rzeczywistość. Dzięki temu porozumieniu zajdą zmiany na korzyść osób wykluczonych. W gminach, które podpiszą porozumienie, pracownicy gmin będą pomagali wypełnić takie wnioski.
– Samorządy muszą dbać o ekologię, chcemy być przykładem dla innych – mówi burmistrz Ryk Jarosław Żaczek. – W ostatnim czasie zrealizowaliśmy chyba największy w województwie projekt montażu prawie tysiąca instalacji solarnych. W tej chwili przystępujemy do realizacji dwóch projektów. Będziemy montować nowe piece opalane pelletem, pompy ciepła, jak również instalacje fotowoltaiczne i solarne.
Dodajmy, że to drugi rok realizacji programu „Czyste Powietrze”. Dotychczas na Lubelszczyźnie złożono 11,5 tysiąca wniosków.
ŁuG/WM
Fot. Gmina Ryki FB