– Jestem umiarkowanym optymistą – tak o możliwym kompromisie w sprawie pakietu budżetowego Unii Europejskiej mówi doktor Grzegorz Gil, politolog z UMCS, który był gościem porannej rozmowy w Radiu Lublin.
Kontrowersje wokół unijnych funduszy na najbliższe lata pojawiły się po zapowiedzi powiązania wypłaty pieniędzy z przestrzeganiem praworządności. Zablokowanie tego rozwiązania zapowiedziały Polska i Węgry. Sprawa ta ma być jednym z tematów rozpoczynającego się dziś unijnego szczytu.
Według doktora Grzegorza Gila niezależnie od wyników negocjacji Polski z Brukselą, kwestia praworządności może się odbić rykoszetem na większości sejmowej w Polsce.
– Może się okazać, że ofiarą polskiego weta będzie unitarność obozu rządzącego w Polsce. Scenariusz, myślę, że nie brany pod uwagę faktycznie, swoisty odprysk i skutek uboczny. Natomiast jeśli popatrzymy dzisiaj na to, co Solidarna Polska proponuje, to nie mam złudzeń, że to w dużej mierze personalne ambicje ministra Zbigniewa Ziobry, który przecież sygnował zmianę w wymiarze sprawiedliwości i który traktuje w sposób pryncypialny i osobisty krytykę ze strony struktur europejskich.
W ramach wieloletniego budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-2027 wspólnota ma wydać ponad bilion euro. Z kolei fundusz odbudowy to dodatkowe 750 miliardów euro.
Cała rozmowa w materiale wideo:
ToNie/WP
Fot. archiwum