Dr hab. Lech Giemza: Kolędy przypominają ważną prawdę o Wcieleniu

koleda 2020 12 24 150416

Wraz z pierwszą gwiazdką wierni Kościoła katolickiego zasiądą do wieczerzy wigilijnej. Wigilia to jeden z najpiękniejszych, rodzinnych dni w roku. Wieczorem podzielimy się opłatkiem i odpakujemy prezenty pod choinką. Będziemy też śpiewać kolędy.

Trudno sobie wyobrazić same święta czy okres bożonarodzeniowy bez wspólnego śpiewania, w kościele i we wspólnotach rodzinnych. W niektórych regionach dalej podtrzymywany jest piękny zwyczaj chodzenia kolędników po domach.

– Warto pamiętać, że kolędy przypominają ważną chrześcijańską prawdę o Wcieleniu – Bóg staje się w pełni człowiekiem, stając się nam podobny z wyjątkiem grzechu – podkreśla dr hab. Lech Giemza z Katedry Literatury Współczesnej Instytutu Literaturoznawstwa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

W tym roku podczas świątecznych spotkań oprócz rodziny mieszkającej wspólnie, może pojawić się dodatkowych 5 gości. Ograniczenia wynikają z pandemii.

Po wigilijnej wieczerzy, w nocy w kościołach rozpoczną się pasterki – msze święte upamiętniające oczekiwanie i modlitwę pasterzy w Betlejem. W świątyniach także obowiązują ograniczenia. W kościele może być 1 osoba na 15 metrów kwadratowych.

TSpi / opr. ToMa

Fot. archiwum

 

Exit mobile version