Doktor habilitowany Paweł Kalinowski, kierownik Samodzielnej Pracowni Epidemiologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie nie ma wątpliwości, że narodowy program szczepień będzie niezwykle trudnym wyzwaniem dla służby zdrowia w Polsce.
Jak przekonuje, z punktu widzenia medycznego, optymalnie by było gdyby przeciwko COVID-19 zaszczepiło się około 90 procent dorosłej populacji w Polsce.
– Szczepienie to wyraz odpowiedzialności nie tylko za nasze zdrowie, ale także za zdrowie i życie innych – mówi Paweł Kalinowski, który był gościem porannej rozmowy w Radiu Lublin. – Szczepimy się po to, żeby samemu nie zachorować, ale żeby również nie stać się źródłem zakażenia dla innych. To nic, że jesteśmy może młodzi, zdrowi i wydaje nam się, że nic nam nie będzie, ale my przechodząc bezobjawowo możemy być źródłem zakażenia dla innych. Szczepienie jest nie tylko dla nas, dla naszego zdrowia, ale jest też dla innych. Jest to wyraz odpowiedzialności w społeczeństwie i ochrony zdrowia i życia innych osób, które mogą przejść tę chorobę w gorszy sposób niż my.
Z projektu dotyczącego narodowego programu szczepień wynika, że punkty szczepień będą w każdej gminie, a w całym kraju ma być ich łącznie osiem tysięcy. Szczepienia mają być dobrowolne.
Cała rozmowa w materiale wideo:
ToNie/WP
Fot. Monika Stępniak FotoM/facebook.com/Konferencja.PHiE