Dwa patenty dla Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Naukowcy opracowali innowacyjne opatrunki

124775848 2751887948400415 4138094728379795731 o 2020 12 01 180336

Dwa patenty przyznano naukowcom Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Uzyskał je zespół prof. dr hab. n. farm. Agaty Przekory-Kuśmierz za opracowanie bioaktywnych opatrunków. Posłużą do leczenia trudno gojących się ran, m.in. odleżynowych czy tzw. stopy cukrzycowej. 

– Przedmiotem wynalazków są nowatorskie materiały opatrunkowe do zastosowań w medycynie regeneracyjnej – mówi prof. dr hab. n. farm. Agata Przekora-Kuśmierz. – Innowacyjność tych opatrunków polega przede wszystkim na ich unikatowym składzie chemicznym. Opatrunków o takim składzie nie ma na rynku. Co ciekawe, te dwa opatrunki są złożone z dwóch naturalnych polisacharydów, a więc policukrów. Jest to agaroza oraz kurdlan. Oba te polimery są już wykorzystywane w przemyśle spożywczym, więc są w stu procentach bezpieczne. My połączyliśmy je. Agaroza ma zdolność zatrzymywania płynów w swojej strukturze i przede wszystkim ma zapobiegać przesuszaniu rany, a kurdlan jest idealnym nośnikiem leków. Stworzyliśmy hybrydowe materiały, które mogą być również związane z lekami i służyć jako nośniki leków.

– W ten sposób można transportować leki i inne związki bezpośrednio do rany – dodaje dr n. farm. Paulina Kazimierczak. – Czynniki wzrostu, antybiotyki, witamina C, witamina E czy hydrokortyzon mogą być dzięki tym opatrunkom stopniowo uwalnianie w miejscu zranienia, co znacząco przyspieszy proces regeneracji skóry i będzie chronić ranę przed infekcjami.

– Jesteśmy w stanie dobrać odpowiedni lek i włączyć go do struktury tych opatrunków – mówi prof. dr hab. n. farm. Agata Przekora-Kuśmierz. – W ten sposób możemy stworzyć spersonalizowany opatrunek, dedykowany konkretnemu pacjentowi, z konkretnym lekiem.

Nowatorskie opatrunki w formie hydrożelu i pianki znacznie przyspieszają gojenie rany: – Gdy zastosujemy taki opatrunek, jest szansa, że w ciągu kilku tygodni rana zacznie przygasać – dodaje prof. dr hab. n. farm. Agata Przekora-Kuśmierz.

Naukowcy przeprowadzili już badania in vivo i in vitro: – Badania przedkliniczne in vitro wykazały, że opracowane opatrunki charakteryzują się brakiem negatywnego wpływu na tkanki, czyli brakiem toksyczności – mówi dr n. farm. Paulina Kazimierczak.

– Planujemy w najbliższym czasie postarać się o pozyskanie środków finansowych na prace przedwdrożeniowe – mówi prof. dr hab. n. farm. Agata Przekora-Kuśmierz. – Mamy nadzieję, że uda nam się rozpocząć badania eksperymentalne na szeroką skalę, czyli leczenie zwierząt weterynaryjnych. To z pewnością da nam odpowiedź, czy te materiały faktycznie mają tak duży potencjał, jak się spodziewamy, i czy mogą być wdrożone na rynek w najbliższym czasie.

Naukowcy zgłosili do Urzędu Patentowego jeszcze cztery inne nowatorskie rodzaje opatrunków. Czekają na przyznanie ochrony patentowej.

Patenty otrzymał zespół naukowców Uniwersytetu Medycznego w Lublinie w składzie: prof. dr hab. n. farm. Agata Przekora-Kuśmierz, dr n. farm. Paulina Kazimierczak, mgr Michał Wójcik i mgr Vladyslav Vivcharenko.

SzyK/WM

Fot. Centrum Transferu Wiedzy Uniwersytetu Medycznego w Lublinie

Exit mobile version