ARCHIWUM - Radio Lublin S.A.

ARCHIWUM RADIO LUBLIN

ARCHIWUM - Radio Lublin S.A.
  • ARCHIWUM
  • KATEGORIE
  • TAGI
  • RADIO LUBLIN
ARCHIWUM - Radio Lublin S.A.
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
Strona Główna Wiadomości Lublin

15 stycznia Polska ma osiągnąć gotowość, by rozpocząć zapisy na szczepienia przeciw COVID

16 grudnia 2020 / 16:02
A A
Udostępnij na FacebookUdostępnij na TwitterKod QR

– 15 stycznia Polska ma osiągnąć gotowość operacyjną do tego, by rozpocząć zapisy na szczepienia na COVID-19 – potwierdził w środę szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Michał Dworczyk. Zastrzegł, że termin ten zależy od tempa dostaw szczepionek i przypomniał, że w pierwszej kolejności szczepienia otrzymają pacjenci z tzw. I etapu.

Zapisów na szczepienia można będzie dokonać za pośrednictwem czterech kanałów – infolinii, strony internetowej, internetowego konta pacjenta oraz osobistej wizyty w POZ-ie.- Tymi czterema kanałami będziemy gotowi, żeby w sposób scentralizowany, dzięki wsparciu systemu teleinformatycznego rozpocząć zapisy 15 stycznia – zaznaczył Dworczyk.

Zastrzegł jednocześnie, że termin ten zależy od tempa dostaw szczepionek od producentów. – Jeżeli jeszcze tych szczepionek nie będzie albo będą w sposób znaczący opóźnione dla grupy pierwszej, dlatego, że medyków i personel pracujący w podmiotach leczniczych szczepimy w „grupie zero”, w szpitalach węzłowych. I dopiero grupa pierwsza będzie właśnie w ramach tego systemu szczepiona – tłumaczył szef KPRM.

CZYTAJ: Michał Dworczyk: Ponad 80 procent gmin ma zarejestrowane punkty szczepień na COVID

Przypomniał, że pierwsza grupa obejmuje m.in. osoby po 60 roku życia, nauczycieli i służby mundurowe.

– W pierwszym etapie, czyli do końca stycznia producent deklaruje dostarczenie do Polski około 1 miliona 100 tysięcy szczepionek na koronawirusa – poinformował Dworczyk. Będą nimi szczepieni pracownicy placówek ochrony zdrowia.

CZYTAJ: Minister Dworczyk: Jeżeli producent szczepionki wywiąże się z deklaracji, szczepienia grupy zero możliwe jeszcze w 2020 roku

Przyjęta we wtorek przez rząd Narodowa Strategia Szczepień zakłada cztery etapy przeprowadzania zabiegów.

Podczas etapu 0 szczepienia otrzymają m.in. pracownicy sektora ochrony zdrowia (m.in. lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy DPS-ów i MOPS-ów oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych.

W ramach etapu 1 szczepienie będą mogli otrzymać pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, osoby powyżej 60 lat (w kolejności od najstarszych) i służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie. W tym etapie szczepienia otrzymają również nauczyciele.

W etapie 2 szczepienie otrzymają osoby poniżej 60 lat z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 (np. choroby płuc, cukrzyca, nowotwory, otyłość) albo w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia. Pacjenci, u których występują takie choroby, będą mogli zgłosić się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej z prośbą o wystawienie e-skierowania niezależnie od grupy wiekowej, w jakiej się znajdują.

Ponadto w tym etapie szczepione będą osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne (m.in. pracownicy sektora infrastruktury krytycznej, dostaw wody, gazu, prądu, transportu publicznego, urzędnicy odpowiedzialni za zwalczanie pandemii, pracownicy wymiaru sprawiedliwości i funkcjonariusze służb celno-skarbowych).

W etapie 3 szczepienie otrzymają przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. W tym etapie szczepione będą również pozostałe grupy osób dorosłych.

RL / PAP / opr. ToMa

Fot. archiwum

Tagi: infokoronawirusMichał Dworczykszczepieniaszczepionka
Następna wiadomość

16.12.2020 Na zdrowie

SZUKAJ

Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki

Podobne

  • Ruszyły szczepienia najmłodszych przeciw COVID. Specjaliści: mogą one uratować życie naszych dzieci
  • Szczepienia przeciw COVID: rusza rejestracja dzieci od 6 miesięcy do 4 lat
  • Minister Niedzielski: Od 12 grudnia można zarejestrować na szczepienia przeciw COVID-19 dzieci od 6 miesięcy do 4 lat
  • W Polsce wykonano dotąd ponad 57 mln 527 tys. szczepień przeciw COVID-19
  • Niedzielski: od 3 października szczepienie przypominające przeciw COVID-19 dla dzieci w wieku 5-11 lat

Radio Lublin S.A. w likwidacji
ul. Obrońców Pokoju 2
20-030 Lublin
tel. 801 501 022 / 81 53 64 200
e-mail: poczta@radiolublin.pl
https://radio.lublin.pl

© 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone. Radio Lublin S.A. w likwidacji

Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
  • ARCHIWUM
  • KATEGORIE
  • TAGI
  • RADIO LUBLIN
Ta witryna wykorzystuje cookie. Kontynuując przeglądanie wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony Polityki prywatności.
Skip to content
Open toolbar Narzędzia ułatwień

Narzędzia ułatwień

  • Powiększ tekstPowiększ tekst
  • Zmniejsz tekstZmniejsz tekst
  • KontrastKontrast
  • NegatywNegatyw
  • Podkreśl linkiPodkreśl linki
  • Czcionka alternatywnaCzcionka alternatywna
  • Reset Reset