13 tysięcy złotych przeznaczyła Rada Dzielnicy Dziesiąta w Lublinie na kampanię informacyjną dotyczącą czystego powietrza. Specjaliści opowiedzą mieszkańcom dlaczego smog jest szkodliwy, a także w jaki sposób można mu przeciwdziałać.
– Problem smogu jest problemem, który przewija się od lat wśród problemów sygnalizowanych przez mieszkańców dzielnicy. Oczywiście my będąc przedstawicielami mieszkańców też to odczuwamy – mówi Marcin Krupiński, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Dziesiąta: – Problem jest wręcz ekstremalnie odczuwalny w tych częściach dzielnicy, gdzie jest zabudowa jednorodzinna. Sporo domów w dalszym ciągu jest opalanych paliwami stałymi, co widać i czuć, bo wieczorami uliczki osiedlowe spowite są gęstym dymem. Dlatego w tym roku rada dość jednoznacznie uznała, że trzeba przeprowadzić pewne działania informacyjne wśród mieszkańców. Zleciliśmy to zadanie Wydziałowi Środowiska, który z kolei zlecił realizację tego zadania Towarzystwu dla Natury i Człowieka.
– Wędrujemy takim powiewającym na biało patrolem rowerowym, docierając z broszurami, w których są informacje na temat tego skąd można wziąć wsparcie finansowe na wymianę źródeł ciepła – mówi Krzysztof Gorczyca z Towarzystwa dla Natury i Człowieka: – Jeśli nie spotkamy się osobiście, to wrzucamy te broszury do skrzynki. Spotykamy się również online z młodzieżą z dzielnicy. W trzech tutejszych szkołach podstawowych będą odbywać się zajęcia edukacyjne. Jedne z nich będą poświęcone temu, jak na co dzień możemy dbać o czyste powietrze, szczególnie mając instalacje na paliwa stałe, na węgiel i drewno. A drugi nurt spotkań to są spotkania dla osób zainteresowanych pozyskaniem dotacji z programu „Czyste powietrze”. Bezpłatnie będzie można uzyskać konsultacje ekspertów.
– W tym roku, analizując dostępne dane na temat zanieczyszczenia powietrza w aglomeracji lubelskiej, można powiedzieć, że na pewno te wskaźniki są znacznie niższe – mówi Amelia Staszowska, adiunkt w Katedrze jakości Powietrza Wewnętrznego i Zewnętrznego Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Lubelskiej: – Przyczyna prawdopodobnie tkwi w mniejszej emisji zanieczyszczeń do powietrza oraz w fakcie, że sprzyja nam aura. Dodatkowo mamy mniejszy ruch uliczny. Ze względu na m.in. nauczanie zdalne, pracę zdalną wiele osób pozostaje w domach i mamy mniej pojazdów na drogach. To wszystko sprawia, że jakość powietrza rzeczywiście jest nieco lepsza niż rok temu.
– W Lublinie od wielu lat realizowany jest program ograniczania niskiej emisji, który w całości jest finansowany z miejskiego budżetu – mówi Izolda Boguta z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin: – W mijającym roku na ten cel w budżecie zarezerwowano kwotę 1 miliona złotych. Od stycznia 2020 roku do 30 listopada wypłacono łącznie niemal 700 tysięcy złotych dotacji, a mieszkańcy Lublina usunęli ponad 100 pieców i kotłów opalanych węglem i drewnem. W budżecie na 2021 rok zaplanowano na realizację zadań w ramach programu ograniczania niskiej emisji milion złotych.
– W toku naszych czynności obserwujemy, że zjawisko spalania śmieci zmniejsza się – mówi Robert Gogola, rzecznik prasowy Straży Miejskiej Miasta Lublin: – Od 1 stycznia bieżącego roku do 2 grudnia sprawdziliśmy 529 pieców oraz przeprowadziliśmy 532 kontrole spalania na zewnątrz. Ogółem nałożyliśmy 50 mandatów karnych na kwotę 9300 złotych za spalanie odpadów.
– Na całym świecie obserwowano jakby równoległe nasilanie się ilości zgonów w tym czasie, kiedy w atmosferze były bardzo duże stężenia tych cząstek – mówi Ewa Trębas-Pietraś, kierownik oddziału alergologii i chorób płuc Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego przy al. Kraśnickiej w Lublinie: – Pierwszym obszarem oddziaływania jest układ oddechowy. Dotyczy to również układu krążenia, a poprzez układ krążenia także centralnego układu nerwowego, obszarów mózgu, nerek, serca, wątroby, także w zasadzie konsekwencje działania smogu są ogólnoustrojowe i choruje zawsze najbardziej słabe ogniwo w organizmie.
Obecnie z powodu pandemii wiele osób jest na kwarantannie, co uniemożliwia przeprowadzenie kontroli w domu. Straż miejska na polecenie wojewody lubelskiego zajmuje się głównie zadaniami związanymi z zapobieganiem rozprzestrzeniania się Covid-19.
Informacje o jakości powietrza znaleźć można między innymi na stronie lublin.eu w zakładce Lublin, a także na 60 przystankach komunikacji miejskiej.
Spotkania odbędą się online. Szczegóły na Facebooku: Dziesiąta bez smogu – spotkania online.
LilKa (opr. DySzcz)
Fot. Dziesiąta bez smogu – spotkania online/FB