Już wkrótce w Białej Podlaskiej oddana zostanie do użytku nowo wybudowana ciepłownia na biomasę. Inwestycja, której koszt wyniósł 30 mln złotych ma za zadanie ograniczyć ilość spalanego węgla, co z pewnością przysłuży się środowisku.
Jak mówi prezydent Białej Podlaskiej Michał Litwiniuk, ciepłownia na biomasę to kolejna z ważniejszych inwestycji w mieście: – Niedawno symbolicznie odpaliłem pierwszy kocioł w ciepłowni, nie ukrywam, że z ogromną satysfakcją. Oznacza to, że poprawiamy w Białej Podlaskiej nie tylko jakość usług, ale przede wszystkim coraz bardziej dbamy o środowisko. Ta ciepłownia to fantastyczne ekologiczne rozwiązanie i naprawdę duża zmiana. Dzięki niej ograniczamy istotnie spalanie węgla w sezonie grzewczym o prawie 65%. Biomasa jest źródłem naturalnej energii. Paliwem ciepłowni o mocy 17 MW będą drewniane zrębki.
– Inwestycja polegała na budowie dwóch kotłów na biomasę: jednego o mocy 5 MW i drugiego o mocy 12 MW – dodaje Sebastian Paszkowski, wiceprezes Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Białej Podlaskiej. – Paliwem do tych kotłów są zrębki drzewne i zgodnie z projektem, na który otrzymaliśmy dofinansowanie, 62% ciepła będzie szło z tych dwóch kotłów biomasowych.
Jak tłumaczy Sebastian Paszkowski, oddanie do użytku ciepłowni na biomasę to nie tylko dbałość o ekologię – to również korzyści finansowe:
– Rocznie będziemy spalać ok. 44 tys. ton zrębek. Do tej pory w ostatnim roku spaliliśmy 23 tys. ton węgla. Średnia z ostatnich 8 lat to 27 tys. ton węgla, a więc odchodzimy od paliw kopalnych typu właśnie węgiel, który jest niestety bardzo mocno emisyjny i płacimy z tę emisję CO2. W tej chwili koszt emisji 1 tony CO2 to jest 30 Euro. W tej chwili mamy 4.50 zł. za 1 euro, więc proszę sobie wyobrazić, jakie są to ogromne koszty tej emisji. W przypadku zrębki jest to zero emisyjne, więc nie będziemy musieli płacić tych bardzo drogich emisji CO2.
– Przestawienie energetyki cieplnej na większe wykorzystywanie biomasy to dobry kierunek – wyjaśnia prof. Krzysztof Pikon z Politechniki Śląskiej. – Musimy pamiętać, że czeka nas transformacja energetyczna, a ta transformacja to jest zastosowanie takich metod, które będą powodowały mniejszy wpływ na środowisko. To jest również redukcja emisji CO2, a pamiętajmy, że spalanie biomasy jest w zasadzie neutralne emisyjnie, jeżeli chodzi o CO2, dlatego jest to zdecydowanie lepsze paliwo. I pamiętajmy, jest to odnawialne źródło energii, a więc wpisuje się w tę politykę transformacji energetycznej, która jest przed nami. Wpisuje się również w realizację celów klimatycznych, oraz w to, co czeka nas w przyszłości, a więc w gospodarkę o obiegu zamkniętym. Pamiętajmy również, że to jest też impuls rozwoju dla wielu regionów, ponieważ jest to również związane z polityką energetyczną kraju. Drewno, jeżeli będzie pozyskiwane w odpowiedni sposób, może być dobrym impulsem ekonomicznym dla różnych regionów, które czasami potrzebują właśnie tego typu inwestycji.
Budowa ciepłowni na biomasę była możliwa dzięki dofinansowaniu z budżetu Unii Europejskiej, a także Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Ciepłownia na biomasę miała być oddana do użytku w ubiegłym roku, jednak termin zakończenia inwestycji wydłużył się z powodu zmian prawa wodnego, co wiązało się zmianami projektowymi. Wpływ na wydłużenie prac miała też pandemia. Obecnie trwają czynności niezbędne do odbioru inwestycji. Jeśli planów nie pokrzyżuje pandemia, ciepłownia zostanie oddana do użytku prawdopodobnie jeszcze w tym roku.
MaT / GRa
Fot. facebook.com/PEC-Biała-Podlaska