W 32 szpitalach w województwie lubelskim odbędzie się „etap zero” Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19. Następnie rozpoczną się szczepienia populacyjne w 466 punktach w regionie.
Szpitale węzłowe zorganizują szczepienia medyków i pracowników administracyjno-technicznych placówek medycznych i aptek. W Lubelskiem będą 32 takie szpitale, czyli wszystkie lecznice systemowe.
CZYTAJ: Michał Dworczyk: Narodowy Program Szczepień ukierunkowany jest na dobro wszystkich Polaków
CZYTAJ: Minister zdrowia: Jest szansa na pierwsze szczepionki jeszcze w tym roku
CZYTAJ: Mateusz Morawiecki: Rada Ministrów przyjęła Narodowy Program Szczepień
– Wszystkie szpitale zgłosiły się do tego zadania – mówi wojewoda lubelski Lech Sprawka: – To oznacza, że ten pierwszy etap szczepień będzie przebiegał w dosyć szybki sposób. Rozmieszczone to jest na terenie całego województwa lubelskiego, a to oznacza, że będzie dostępność m.in. właśnie dla wszystkich lekarzy POZ.
– Będzie to „etap zero” w programie szczepień przeciwko COVID-19 – mówi rzecznik prasowy lubelskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, Małgorzata Bartoszek: – Szczepienia dla personelu medycznego i niemedycznego w tzw. „okresie zero” zorganizują i przeprowadzą szpitale węzłowe. Znajdują się w każdym województwie. Te szpitale należą między innymi do sieci szpitali PSZ. W szpitalach węzłowych zostanie zaszczepiony personel tych szpitali, ale także innych jednostek, w tym aptek. Do 20 grudnia szpitale węzłowe będą zbierać dane personelu medycznego i niemedycznego, który zostanie zaszczepiony w konkretnym szpitalu węzłowym.
Kolejnym etapem będzie szczepienie populacyjne, do którego zgłosiło się 466 punktów w regionie.
– Ta liczba brzmi dobrze – mówi wojewoda Lech Sprawka: – Ale mniej dobrze brzmi liczba 42 gmin, w których nie ma żadnego punktu. Niestety, na terenie 42 gmin nie zgłosiły się żadne zespoły do szczepień.
– Tylko w trzech powiatach – świdnickim, puławskim i janowskim – punkty szczepień będą w każdej gminie – mówi wojewoda lubelski Lech Sprawka: – W niektórych przypadkach jest to częściowo zrozumiałe, dlatego że dotyczy to gmin wokół ośrodków miejskich, na przykład gmin: Lubartów, Łuków, Międzyrzec Podlaski, Chełm czy Włodawa, ponieważ siłą rzeczy dostępność w samym ośrodku miejskim, czyli gminie centralnej jest, w związku z tym tutaj większych problemów nie ma. Mówię o gminach wokół tych miast. Ale mimo wszystko mamy w większości powiatów białe plamy. Białe plamy nie dotyczą trzech powiatów: świdnickiego, puławskiego i janowskiego. To są powiaty, w których w każdej gminie jest punkt szczepień.
Najwięcej punktów szczepień, w sześciu gminach, brakuje w powiecie łukowskim. Punktów szczepień nie ma też w pięciu gminach powiatów: lubartowskiego oraz łukowskiego. Zgodnie z założeniami Narodowego Programu Szczepień, dobrowolnym i bezpłatnym szczepieniom będą podlegać dorośli i dzieci powyżej 12 roku życia.
MaK (opr. DySzcz)
Fot. pixabay.com