Głusk, Jastków, Konopnica. Znamy Ranking Gmin Lubelszczyzny

img 20201211 112628 2020 12 11 174830

Głusk zwyciężył w tegorocznym Rankingu Gmin Lubelszczyzny. Na drugim miejscu znalazł się Jastków, a na trzecim – Konopnica. Zestawienie opracował Regionalny Ośrodek Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej w Lublinie we współpracy z Urzędem Statystycznym.

– Staramy się, żeby w naszej gminie dobrze się żyło, a w rankingu zwyciężamy już po raz kolejny – mówi wójt gminy Głusk Jacek Anasiewicz. – Wykorzystujemy nasze bezpośrednie położenie przy dwóch miastach: Lublinie oraz Świdniku. Stwarzamy warunki do nowych inwestycji, głównie inwestycji budownictwa jednorodzinnego, mieszkaniowego, ale też innych drobniejszych usług. Tereny są uzbrojone w infrastrukturę, a ją ciągle rozwijamy, rozbudowujemy. Zachęcamy do zamieszkania w naszej gminie. Mamy jeszcze kilka projektów unijnych, na które otrzymaliśmy dofinansowanie, one będą w trakcie realizacji – dodaje wójt Anasiewicz.

– Staraliśmy się uchwycić stosunkowo wiele aspektów sytuacji społeczno – ekonomicznej gmin – mówi Andrzej Jakubowski z Lubelskiego Ośrodka Badań Regionalnych. – Gminy są odpowiedzialne za kreowanie rozwoju regionalnego. Wiele z tych aspektów zależy bezpośrednio od ich działalności i aktywności, a niektóre pośrednio. Właśnie takie kryteria staraliśmy się uwypuklić. Odnoszące się do polityki finansowej gminy, do pozyskiwania zewnętrznych środków finansowych. To są te bezpośrednie kryteria, ale również chociażby sytuacja demograficzna i procesy migracyjne, które odzwierciedlają chęć mieszkania na terenie danej gminy, a pośrednio także atrakcyjność życia – wyjaśnia ekspert.

– Kilka lat temu, kiedy wróciłam do gminy Jastków i w 2014 r. objęłam funkcję wójta, było wiele dyskusji w jakim kierunku ma podążać gmina – mówi wójt gminy Jastków Teresa Kot. – Jakie są braki, jakie potrzeby artykułują mieszkańcy. Postawiliśmy wtedy na szeroki rozwój zarówno gospodarczy jak i społeczny. Wiadomo, że położenie gminy sprzyja rozwojowi gospodarczemu, ale muszę wspomnieć, że taka duża gmina pod Lublinem nie miała własnego przedszkola, żłobka, więc powrót na rynek pracy był trudny dla rodziców. Sukcesywnie przez pięć lat zainwestowaliśmy w gminie 130 milionów złotych, jeśli chodzi o infrastrukturę społeczną, techniczną – dodaje Teresa Kot.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Konferencja prasowa w Urzędzie Statystycznym w Lublinie

– Co roku pracujemy intensywnie – mówi Mirosław Żydek, wójt gminy Konopnica. – Co roku jest mnóstwo inwestycji, co roku pozyskuje się środki zewnętrzne, czy to europejskie, czy budżetowe, żeby poprawić infrastrukturę techniczną. Jednak nie tylko tym żyjemy w gminach. Ranking obejmuje również migrację i przyrost naturalny, liczbę podmiotów gospodarczych, gdzie akurat gmina Konopnica przoduje i jest w rankingu na czołowych miejscach. To samo jeśli chodzi o liczbę bezrobotnych. Mamy to szczęście, że jest niewielu bezrobotnych w naszej gminie. Ale to wszystko wygląda podobnie w tych gminach wokół Lublina – zauważa wójt Mirosław Żydek.

– Gminy, które zwyciężyły, a także gmina Puchaczów z czwartego miejsca, zawsze znajdują się w pierwszej piątce – mówi Natalia Gmurkowska z Regionalnego Ośrodka Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej w Lublinie. – W poprzednich latach także gmina Tomaszów Lubelski i miasto Biłgoraj, gmina Łęczna byli zwycięzcami. Na przestrzeni kilku lat ten ranking zmienia się, pewne kryteria idą wzwyż, a w innych gminach niestety rozwój zatrzymuje się. W następnym roku chcemy rozszerzyć ten ranking. Na przykład nasz ośrodek w Krakowie dodał dwa kryteria: czystości powietrza i gospodarki odpadami, które oczywiście są bardzo ważne i wchodzą w tym roku w życie nowości w tym zakresie – dodaje Natalia Gmurkowska.

Ideą rankingu jest wyłonienie i promowanie gmin wyróżniających się pod względem rozwoju społeczno-gospodarczego na terenie województwa lubelskiego. Ocenie poddawane są wszystkie gminy w regionie z wyłączeniem miast na prawach powiatu – czyli Lublina, Chełma, Zamościa i Białej Podlaskiej.

MaK / PrzeG

Fot. Iwona Burdzanowska

Exit mobile version