Hrubieszów: szpital z najnowocześniejszym tomografem

20201230 111752 2020 12 30 203705

Szpital w Hrubieszowie uruchomił pracownię tomografii komputerowej z jednym z najnowocześniejszych w regionie tomografem. Urządzenie posłuży do diagnostyki całego ciała. Nowoczesna technologia pozwoli m.in. na zwiększenie bezpieczeństwa pacjentów i skuteczności prowadzonych badań, co ma zapewnić wysokiej jakości obraz.

– Inwestycja była bardzo pilna, ponieważ do tej pory szpital nie miał własnej pracowni – mówi dyrektor naczelny szpitala w Hrubieszowie, lekarz medycyny Dariusz Gałecki. – Usługi świadczyła tu zewnętrzna firma, która realizowała badania. Postanowiliśmy, że badania powinny być wykonywane przez naszych pracowników dla mieszkańców naszego powiatu aparatem bezpiecznym i nowoczesnym. Jest to aparat 80-rzędowy, 160-warstwowy, więc jakość badań obrazowych jest bardzo wysoka. Co ważne, skrócony jest również czas badania. Dzięki temu pacjenci otrzymują bardzo niską dawkę promieniowania jonizującego, co jest dla nich bardzo bezpieczne. 

– Ostatnio wykonaliśmy około 3 tysięcy badań na starym komputerze – mówi lek. med. Celina Dąbrowska-Mirocka, zastępca dyrektora ds. lecznictwa w SPZOZ w Hrubieszowie. – W tej chwili mamy już zlecenia, zapisy i skierowania na nowy rok. Wykonujemy badania poszczególnych części ciała: to badania urazowe, diagnostyka onkologiczna i w stanach zagrożenia życia. W pierwszej kolejności realizujemy badania dla naszych pacjentów. Przyjmujemy według kolejności rejestracji.

– Badanie tomografii komputerowej jest badaniem dokładniejszym niż tradycyjne zdjęcia rentgenowskie – wyjaśnia Zdzisława Domańska, kierownik techników elektroradiologii w szpitalu w Hrubieszowie. – Załóżmy, że robimy prześwietlenie głowy z tradycyjnym RTG. Nie obejrzymy wtedy miąższu mózgu, a w tomografii jest to możliwe. Wykluczamy albo potwierdzamy między innymi niedokrwienne i krwotoczne udary, jak też guzy mózgu.

– W przypadku pacjentów, którzy ulegli urazom wielonarządowym – w medycynie nazywamy je politraumami – wykonywaliśmy do tej pory badania metodą klasycznej radiologii – mówi lek. med. Elżbieta Banaszek, kierownik Pracowni Tomografii Komputerowej w SPZOZ w Hrubieszowie –  Gdy trafił się na przykład pacjent ze złamaniem otwartym nogi, trzeba było wykonywać mu badania różnych części ciała i wielokrotnie go przy tym przekładać. Dzięki tomografowi możemy ułożyć pacjenta w jednej pozycji i cały czas monitorować stan jego zdrowia. Jeżeli jest potrzebny tlen, też możemy podać go w trakcie badania. Badanie tomografem na pewno jest bardziej bezpieczne i mniej traumatyczne dla pacjenta.

– W trakcie badania komunikujemy się z pacjentami przez mikrofon w celu bieżącego podawania danych dotyczących badania – dodaje lek. med. Elżbieta Banaszek. – Przekazujemy różne komunikaty, przede wszystkim dotyczące zatrzymania powietrza. Jeżeli pacjent się porusza i jest pobudzony, uspokajamy go. Możliwość komunikacji jest bardzo ważna ze względu na jakość badania i jego bezpieczeństwo. 

– Szacowaliśmy wszystko pod kątem ekonomicznym – mówi lek. med. Dariusz Gałecki. – Wierzymy, że nowy tomograf będzie sprawdzał się technicznie, ale również ekonomicznie. Do tej pory za badania naszych pacjentów musieliśmy płacić firmie zewnętrznej, a teraz będziemy wykonywać je własnym aparatem. Będziemy również realizować badania ambulatoryjne ze skierowaniami od innych lekarzy. Planujemy też badania komercyjne.

Wartość tomografu wynosi 2 miliony 100 tysięcy złotych, z czego 600 tysięcy złotych stanowi dofinansowanie z Ministerstwa Sprawiedliwości, a 1 milion 100 tysięcy złotych to wkład starostwa hrubieszowskiego. Pierwsi pacjenci zostaną przebadani w nowej pracowni prawdopodobnie w drugiej połowie stycznia 2021 roku.

AlF/WM

Fot. nadesłane

Exit mobile version