Ile jest cukru w buraku? Protest plantatorów w Werbkowicach [ZDJĘCIA]

werbkowice 18 2020 12 04 135230 2020 12 04 185531

Plantatorzy buraków cukrowych protestowali przed cukrownią w Werbkowicach. Zdaniem rolników cukrownia zaniża informacje dotyczące poziomu cukru w burakach, czyli tak zwanej polaryzacji, co przekłada się na niższe zyski plantatorów. W odpowiedzi Krajowa Spółka Cukrowa zleciła badania sprawdzające parametry buraków dostarczanych do oddziałów spółki. Badania te nie wykazały nieprawidłowości w pomiarach.

– Te wyniki budzą nasze wątpliwości – mówi zastępca przewodniczącego komitetu strajkowego przy Cukrowni Werbkowice, Marcin Furtak. – Nie akceptujemy tych wyników z tego względu, że rolnicy robili badania indywidualnie w niezależnych laboratoriach. I wykazały one większą zawartość cukru w buraku. Była ona o 2%, a nawet o 3% wyższa niż w badaniach wykonanych przez cukrownię Werbkowice – tłumaczy.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Protest plantatorów buraków przed cukrownią Werbkowice

– Nie wiem, co się stało, że tak wyszło. Rolnicy zachodzą w głowę, co się stało: czy pogoda, czy odmiana buraka nasiennego, czy coś innego – mówi Wiesław Czyrka z Gozdowa. – Rolnicy są tak zbulwersowani, że zaniechają produkcji buraka cukrowego. Co drugi rolnik ma dopłacić do produkcji. Jak polaryzacja jest słaba, to automatycznie burak jest bardzo tani – wyjaśnia.

– Jestem rolnikiem, który kontaktuję buraki dla tej cukrowni. Zostałem oszukany w tym roku tak jak inni rolnicy o około 3% cukru albo i więcej. Ten proceder trwa już od iluś lat, ale tak źle, jak w tym roku jeszcze nie było. Niestety będziemy zmuszeni się zrzeszyć, organizować i nie będziemy kontaktować tych buraków, bo to nie jest opłacalne – mówi jeden z protestujących.

– Państwo podnosicie, że polaryzacja, która jest określana na terenie cukrowni jest zbyt zróżnicowana w stosunku do badań, które są wykonywane w laboratoriach prywatnych – mówi dyrektor Cukrowni Werbkowice, Maryla Symczuk. – Metodologia i cały proces, który się odbywa na terenie Cukrowni Werbkowice, jest niezmienny od 2008 roku. Różnice, które państwo nam tutaj przedstawiacie, wynikają z zupełnie innej metodologii badań. Problem polega na różnicy w pomiarze polaryzacji – twierdzi.

– Rolnik powinien mieć w prawo do przebadania swojego produktu nie tylko w cukrowni, ale i w niezależnych laboratoriach – wypowiada się Marcin Furtak. – Sprzedajemy nie tylko buraki cukrowe, ale również zboża. W ich wypadku mamy wybór gdzie je badamy, sprzedajemy i komu. Tutaj cukrownia ma monopol i robi z nami, co chce – dodaje.

– Kilka lat temu mówiłem do rolników, żeby siali buraki. Swojego syna przekonałem, żeby zasiał. W tym roku mówi, że już go nikt nie namówi na buraki. Jeszcze rozliczenia nie dostał, a już przeszła dopłata 9 tysięcy złotych. Zapłacił tak, że mu się kalkulacja buraka w tym roku nie opłaciła – opowiada jeden Wiesław Czyrka.

– Zapraszam przedstawicieli do rozmów, bo cukier zaczyna się na polu. Życzymy sobie i chcielibyśmy bardzo, żebyście mieli opłacalność tej uprawy, bo wiadomo, że nie będziecie produkować buraków cukrowych, a my nie będziemy ich przetwarzać. I tym samym zakład pracy może zostać zamknięty. Zależy nam na tym, żeby produkcja buraka cukrowego była opłacalna – dopowiada Maryla Symczuk.

– Nie możemy zapomnieć o tym, że rolnicy to również przedsiębiorcy. To jeden mechanizm, jeden łańcuszek – tłumaczy Michał Wojciechowski, lider strajku przedsiębiorców. – To jest spotkanie ostrzegawcze. Na razie jest tu tylko mała grupka rolników. Ale trwają rozmowy z różnymi ruchami oddolnymi. Na pewno przyjdzie nas tu mnóstwo. Jak do tych rozmów nie dojdzie, na pewno będą niespodzianki  – dodaje.

Plantatorzy zapowiedzieli już, że jeśli cukrownia nie podejmie kroków związanych z ich postulatami, ogłoszą nowy termin manifestacji.

AlF / WT

Fot. Aleksandra Flis

Postulaty, które wystosował Komitet Protestacyjny do Krajowej Spółki Cukrowej Oddział Cukrowni Werbkowice:

1. Wprowadzenie przelicznika polaryzacji cukru z 16% do 14% od kampanii cukrowej w 2020 roku

2. Możliwość pobierania wtórnika do prób cukru w niezależnych laboratoriach

3. Możliwość wykonywania prób kontrolnych (ręcznych) zanieczyszczenia buraka

4. Gwarantowana cena minimalna 28 euro netto za tonę buraka cukrowego

5. Możliwość zakupu nasion nie tylko od cukrowni Werbkowice

6. Zniesienie kosztów transportu i doczyszczania buraka cukrowego

Exit mobile version