Kilka siłowni i sklepów w regionie nie zastosowało się do obowiązujących obostrzeń i zaprosiło wczoraj klientów. Każdy taki przypadek będzie teraz wyjaśniać policja, która kontroluje takie obiekty.
Mundurowi sprawdzają miejsca i placówki, które do 17 stycznia, zgodnie z nowymi obostrzeniami, powinny być zamknięte.
– Przepisy dotyczące narodowej kwarantanny weszły wczoraj (28.12). Część obiektów handlowych czy sportowych nie może być otwarta – mówi komisarz Andrzej Fijołek z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie: – Prowadzone są kontrole takich miejsc. Sprawdzamy czy rzeczywiście właściciele czy administratorzy tego terenu stosują się do przepisów. Po wczorajszym dniu było już widać, że nie wszyscy się do tego stosują.
Czynne były między innymi dwie siłownie w Hrubieszowie.
– Policjanci z Hrubieszowa sprawdzili wczoraj siłownie działające na terenie miasta. Jak się okazało, dwie z nich były czynne – mówi aspirant sztabowy Edyta Krystkowiak z hrubieszowskiej policji: – W takich sprawach policjanci będą prowadzić postępowanie wyjaśniające. W potwierdzonych przypadkach będą kierowane wnioski do sądu o ukaranie.
Podobna sytuacja miała miejsce w Kraśniku.
– Policjanci z Kraśnika tylko wczoraj skontrolowali sześć siłowni na terenie miasta, a nie są to na pewno ostatnie – mówi młodszy aspirant Paweł Cieliczko z Komendy Powiatowej Policji w Kraśniku: – Jeden ze skontrolowanych tego typu obiektów był otwarty. W tym wypadku policjanci przeprowadzą czynności wyjaśniające i jeżeli nieprawidłowości się potwierdzą, zostanie skierowany wniosek o ukaranie do sądu. Dodatkowo, swoje czynności wynikające z tego, że obiekt nie był zamknięty podjęli pracownicy sanepidu. Policjanci cały czas będą na bieżąco sprawdzać i monitorować zasady przestrzegania wprowadzonych obostrzeń, jednak pamiętajmy, że nie chodzi tu jedynie o wyciąganie konsekwencji prawnych, a przede wszystkim o nasze zdrowie i bezpieczeństwo.
– W stolicy regionu mundurowi nie trafili na otwarte obiekty sportowe – mówi komisarz Andrzej Fijołek: – W Lublinie wszystkie były nieczynne. Jeśli chodzi o baseny na terenie województwa, które wczoraj zostały sprawdzone, również były nieczynne. Ta sytuacja będzie trwała do 17 stycznia, dlatego też do tego czasu będziemy takie kontrole prowadzić.
W Chełmie mundurowi interweniowali w przypadku sklepów, które mimo obowiązujących obostrzeń, prowadziły działalność.
– Policjanci interweniowali wczoraj w kilku sklepach w związku z wejściem w życie nowych ograniczeń związanych z zakazem handlu – mówi komisarz Ewa Czyż z Komendy Miejskiej Policji w Chełmie: – Były to m.in. sklepy odzieżowe, sportowe, ze sprzętem radiowo-telewizyjnym i artykułami gospodarstwa domowego, a także wielobranżowe. Poinformowali zarządców tych obiektów o przepisach w sprawie ustanowienia ograniczeń nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. W wyniku tych kontroli przeprowadzone zostaną czynności wyjaśniające w sprawie o wykroczenie. W potwierdzonych przypadkach zostanie skierowany wniosek o ukaranie do sądu. Najprawdopodobniej zostanie przesłana też informacja do służb sanitarnych.
Część właścicieli sklepów tłumaczy, że w placówkach odbywa się sprzedaż maseczek.
– Takie sprawy będą wyjaśniane – mówi komisarz Andrzej Fijołek: – Jeżeli okaże się, że taki obiekt nie powinien być czynny, mimo tłumaczeń zarządców, to sprawę skierujemy do sądu. Zagrożenie jest dla takiego właściciela karą grzywny. Większe sankcje i zagrożenie karą może być spodziewane ze strony sanepidu. My taką notatkę do sanepidu prześlemy.
Mundurowi wraz z przedstawicielami inspekcji sanitarnej sprawdzają też czy sklepy, które mogą prowadzić działalność, stosują odpowiednie ograniczenia i zasady sanitarne.
– Bierzemy pod uwagę z jakim obiektem mamy do czynienia – mówi rzecznik lubelskiego sanepidu Katarzyna Wnuk: – Jeśli są to sklepy spożywcze, to sprawdzamy czy na wejściu mamy środek do dezynfekcji rąk, czy obsługa sklepu posiada do własnego użytku oddzielny dozownik z płynem. Bardzo często sprawdzamy także ilość osób na terenie danego sklepu.
Do 17 stycznia w galeriach handlowych mogą działać tylko niektóre sklepy, m.in. spożywcze, drogerie, apteki i sklepy zoologiczne. Działalności nie mogą prowadzić siłownie, baseny, kluby fitness, aquaparki. Nieczynne pozostają także teatry, kina, muzea i ośrodki kultury.
MaK (opr. DySzcz)
Fot. KWP Lublin