16 podmiotów ekonomii społecznej z naszego regionu zostało certyfikowanych Znakiem Jakości Ekonomii Społecznej i Solidarnej. Certyfikaty przyznaje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Trafiają one do podmiotów, które wspierają zatrudnienie i integrację osób niepełnosprawnych, seniorów czy bezrobotnych.
– Celem działalności tych podmiotów jest nie tylko uzyskanie zysku, ale przede wszystkim działanie społeczne – mówi Agata Dziubińska-Gawlik z Europejskiego Domu Spotkań – Fundacji Nowy Staw, który był partnerem konkursu. – Ekonomia społeczna skupia osoby, które są najbardziej oddalone od rynku pracy. Bardzo często w tych podmiotach pracują osoby znajdujące się w bardzo trudnej sytuacji życiowej czy materialnej. Bardzo często są to osoby bezdomne, z niepełnosprawnościami, czy też takie, które od wielu, wielu lat nie wiedzą, czym jest praca.
– Staramy się zatrudniać osoby, które miały problemy na otwartym rynku pracy. Często są to osoby z orzeczeniem stopnia niepełnosprawności czy też osoby 50 plus. Nasza spółdzielnia jest szwalnią. Produkujemy odzież dla polskich firm, ale nasze produkty trafiają też na rynek zachodni. Obecnie zatrudniamy 14 osób – informuje Paweł Kuraś, prezes Spółdzielni Socjalnej „Gracja” z Biłgoraja. – Staramy się zawsze w tym wszystkim odnajdywać człowieka, czasem nawet kosztem zysku.
– Od ponad 30 lat zajmujemy się pomocą chorym, w szczególności osobom z zaburzeniami psychicznymi – ks. Tadeusz Pajurek, prezes Charytatywnego Stowarzyszenia Niesienia Pomocy Chorym „Misericordia” w Lublinie. – Nasz kulinarny zakład nazwaliśmy Santiago Cafe. Przy ulicy Głuskiej wybudowaliśmy kuchnię przemysłową i tam pracuje już ponad 40 osób. Z tego ponad 30 to są osoby chore. Mając pół etatu i umowę o pracę oraz rentę mogą funkcjonować normalnie. To dla nich pierwsza praca w życiu, pierwsza radość. W zakładzie tym przygotowujemy ponad 350 posiłków dziennie, które rozwozimy do różnych instytucji. Cały zysk, który wypracowuje zakład aktywności zawodowej, jest obowiązkowo przeznaczany na rehabilitację osób w nim pracujących.
– Nasza spółdzielnia socjalna zajmuje się gastronomią, a pracownicy zatrudnieni są na umowę o pracę. To dwie osoby długotrwale bezrobotne i trzy z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Każdy jest zadowolony, bo ma co miesiąc wypłatę i ma zajęcie. Naszą spółdzielnię utworzyły: gmina i straż pożarna – opowiada Monika Janek, prezes Spółdzielni Socjalnej „Złoty Kur” w Kurowie.
– Prowadzimy w Lublinie Garmażerkę Pierogarnię „Stolnica”, kawiarnię. Zatrudniamy osoby wykluczone społecznie, starsze, z terenów wiejskich, które mają problemy alkoholowe – mówi Agnieszka Stasiak. – Przedtem zatrudnialiśmy 11 osób, teraz z powodu pandemii tylko 9. Na rynku rardzimy sobie bardzo dobrze, ale to dlatego że stawiamy nacisk przede wszystkim na jakość.
W ramach tegorocznej edycji ministerialnego konkursu „Znak Jakości Ekonomii Społecznej i Solidarnej” nagrodzonych zostało 150 podmiotów z całej Polski.
LilKa / opr. ToMa
Na zdj. Spółdzielnia Socjalna „Gracja” w Biłgoraju, fot. Czesława Borowik / archiwum
Znak Jakości Ekonomii Społecznej i Solidarnej w województwie lubelskim otrzymały:
1) Spółdzielnia Socjalna Galeria Dobrego Smaku w Hrubieszowie
2) Spółdzielnia Socjalna „Nasze Drogi” w Hrubieszowie
3) Spółdzielnia Socjalna „Złoty Kur w Kurowie
4) Spółdzielnia Socjalna Sperare w Hrubieszowie
5) Spółdzielnia Socjalna „Gracja” w Biłgoraju
6) Charytatywne Stowarzyszenie Niesienia Pomocy Chorym „Misericordia” ZAZ w Lublinie
7) Puławskie Stowarzyszenie Ochrony Zdrowia Psychicznego Puławy w Puławach
8) Spółdzielnia Socjalna Inicjatywa w Puławach
9) Spółdzielnia Socjalna Garmażerka Pierogarnia „Stolnica” w Lublinie
10) Stowarzyszenie Centrum Przedsiębiorczości, Integracji i Edukacji” w Łukowie, Oddział w Łukowie Zakład Aktywności Zawodowej
11) Spółdzielnia Socjalna Mamy Siebie w Puławach
12) Spółdzielnia Socjalna „Piccoland Sala-Zabaw w Józefowie” w Józefowie
13) Łęczyńska Spółdzielnia Socjalna Osób Prawnych „Pod dobrym adresem” w Łęcznej
14) Spółdzielnia Socjalna Kuźnia Talentów im. Stanisława Staszica w Mienianach
15) Spółdzielnia Socjalna Sami Swoi w Zamościu
16) Powiat Łęczyński