W poniedziałek w sześciu szpitalach w województwie lubelskim prowadzone były szczepienia personelu leczniczego. Jak zapowiedział wojewoda lubelski Lech Sprawka w najbliższych dniach kolejne szpitale węzłowe będą włączane w akcję. I tak szpital kliniczny nr 4 w Lublinie prawdopodobnie we wtorek otrzyma 150 dawek szczepionki.
CZYTAJ: „Korzyści są niezaprzeczalne”. W Lubelskiem rozpoczęły się szczepienia na koronawirusa
Zgodnie z informacjami przekazanymi przez wojewodę, prawdopodobnie w środę szczepionki dotrą też do szpitali w Hrubieszowie, Włodawie, Opolu Lubelskim, Biłgoraju, do szpitala niepublicznego w Zamościu i do szpitala neuropsychiatrycznego w Lublinie. – W kolejnych dniach włączane będą kolejne szpitale – dodał wojewoda.
CZYTAJ: Michał Dworczyk: 15 stycznia rozpoczną się zapisy na szczepienia przeciw COVID
Sprawka przypomniał, że w województwie lubelskim są 32 szpitale węzłowe, w których mają być szczepieni pracownicy służby zdrowia. – Intensywność szczepień jest uzależniona m.in. od tempa dostarczania szczepionek – zaznaczył.
CZYTAJ: Pierwsze szczepienia w szpitalu w Białej Podlaskiej
Do poniedziałku do województwa lubelskiego trafiło 900 dawek szczepionki. Najwięcej – 300 – do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej. Szczepienia prowadzą także Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Puławach, gdzie w niedzielę dostarczono 225 dawek szczepionki, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Lublinie – 150 dawek, Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu – 75 dawek, Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Chełmie – 75 dawek i Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 1 w Lublinie – 75 dawek.
CZYTAJ: Znamy już szpitale, które zaszczepią medyków [LISTA]
O udział w programie szczepień zaapelowało do społeczności akademickiej Kolegium Rektorskie Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Jego członkowie poddali się szczepieniu przeciwko COVID-19, m.in. po to, by „dać pozytywny przykład zaangażowania w walce z koronawirusem”. – To na pracownikach ochrony zdrowia spoczywa szczególny rodzaj odpowiedzialności i misyjności związanej z propagowaniem idei prozdrowotnych – mówi powiedział prorektor do spraw klinicznych uczelni prof. Marek Sawicki.
RL / PAP / opr. ToMa
Fot. archiwum