Lubelski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia uruchomił lokalny nabór uzupełniający punktów szczepień przeciw koronawirusowi. Chętnych do ich uruchomienia w naszym regionie zabrakło w ponad 30 gminach.
Nabór jest prowadzony właśnie w gminach, w których jeszcze nie ma punktu szczepień. – Chodzi m.in. o gminy Kock, Krasnystaw i Krasnobród – mówi rzecznik lubelskiego NFZ Małgorzata Bartoszek. – Nabór jest prowadzony w konkretnych gminach, w których jeszcze nie ma punktów szczepień. Chodzi o 35 gmin. Lubelski Oddział NFZ przyjmuje formularze zgłoszeniowe do północy 22 grudnia. Ocena złożonych wniosków potrwa do 24 grudnia. Uruchomiliśmy konsultacje telefoniczne i na miejscu w salach obsługi klienta. Zapraszamy do Lublina oraz delegatur w Białej Podlaskiej i Zamościu.
Szczegółowe informacje w tej sprawie można znaleźć TUTAJ.
– Dostęp do szczepienia blisko swojego miejsca zamieszkania ma ponad 88 procent dorosłych mieszkańców Lubelszczyzny. W 171 gminach w województwie jest pełne zabezpieczenie punktów szczepień – dodaje Małgorzata Bartoszek. – Narodowy Fundusz Zdrowia szczegółowo sprawdził wszystkie wnioski złożone do Narodowego Programu Szczepień. Z ich oceny wynika, że punkty szczepień będą już działały w 80% gmin województwa. Najpóźniej do 28 grudnia placówki wyłonione w naborze mają być gotowe organizacyjnie i kadrowo. Z tego powodu ostateczna lista miejsc, w których będą przeprowadzane szczepienia, może się jeszcze zmienić.
CZYTAJ: Minister Niedzielski: Jest szansa na pierwsze szczepionki tuż po świętach
Placówki, które pozytywnie przeszły kwalifikację, otrzymają elektroniczne potwierdzenie i dołączą do programu.
W dotarciu na szczepienia koronawirusowe będzie pomagać Straż Pożarna. Umowę w tej sprawie rząd podpisał dziś (18.12) ze strażakami. – Chodzi o osoby, które będą miały trudności z dotarciem do punktów szczepień – mówi prezes Związku Ochotniczych Straży Pożarnych, były premier Waldemar Pawlak. – Dzisiaj w pewien symboliczny sposób pokazujemy, żeby na kolejnym etapie tych działań, które są związane z procesem szczepień ochronnych, można było stworzyć warunki do tego, by każda osoba, która jest zainteresowana szybkim dostępem do szczepionki, miała taką możliwość. W przypadku problemów logistycznych, dojazdowych czy komunikacyjnych Ochotnicza Straż Pożarna będzie udzielać takiej pomocy.
Cały proces ma koordynować Państwowa Straż Pożarna. Narodowy Program Szczepień ma zacząć się w styczniu 2021 roku.
Placówki medyczne, które chcą włączyć się do programu, mogą skorzystać z konsultacji telefonicznych pod numerami: 661 881 036, 81 53 10 540. Poza tym w sobotę od 8:00 do 15:00 oraz w poniedziałek i wtorek od 8:00 do 18:00 odbędą się konsultacje stacjonarne w siedzibie NFZ w Lublinie (ul. Nadstawna 2-4) oraz delegaturach w Białej Podlaskiej (ul. Warszawska 12c), Chełmie (ul. Ceramiczna 1) oraz Zamościu (ul. Partyzantów 3)..
Szczepienie w programie jest bezpłatne. Obejmie każdego chętnego, w tym ozdrowieńców.
ElKa / IAR / opr. ToMa
Dodatkowy nabór punktów szczepień w województwie lubelskim obejmuje gminy:
Białopole
Mircze
Kraśniczyn
Dzierzkowice
Urzędów
Kock
Ostrów Lubelski
Serniki
Krzczonów
Wojciechów
Spiczyn
Stoczek Łukowski – gmina
Łuków
Serokomla
Stoczek Łukowski – miasto
Wojcieszków
Wola Mysłowska
Łaziska
Wilków
Dębowa Kłoda
Milanów
Podedwórze
Siemień
Sosnowica
Czemierniki
Kłoczew
Nowodwór
Ułęż
Krynice
Susiec
Hanna
Wola Uhruska
Krasnobród
Radecznica
Krasnystaw