Wyznawcy prawosławia z Lublina, Zamościa, Tarnogrodu czy Biłgoraja świętują Boże Narodzenie razem z katolikami. Związane jest to z celebracjami świąt według tak zwanego kalendarza neojuliańskiego. Dziś (24.12) w świątyniach obu obrządków obchodzona jest Wigilia, a jutro (25.12) Uroczystość Bożego Narodzenia.
– Te dni są szczególnie bogate w oprawy liturgiczne i znaki, które przypominają nam, że na świat przyszedł Syn Boży – mówi proboszcz prawosławnej parafii św. Jerzego w Biłgoraju, ks. Karol Wilkiel, – Wigilia, czyli według liturgii prawosławnej – Nawieczerze Bożego Narodzenia, rozpoczyna się nabożeństwem, w którym są Królewskie Godziny Kanoniczne. Podczas nich czytane są proroctwa starotestamentowe, dotyczące narodzenia Chrystusa oraz opis jego przyjścia zawarty w Ewangeliach. Później wierni zasiadają do stołów wigilijnych. To dzień bardzo ścisłego postu. Nabożeństwa bożonarodzeniowe sprawowane są w nocy. To Wsienoszcznoje bdienije, rozpoczynające się z Wielkiego Powieczerza, następnie Jutrznia i Boska liturgia.
W parafii katedry Przemienienia Pańskiego w Lublinie o godzinie 8.00 wierni rozpoczęli Godziny Kanoniczne i Liturgię Św. Bazylego. Natomiast o 16.00 rozpocznie się nabożeństwo Wielikoje Powieczerije i Jutrznia. Po nabożeństwie odbędzie się kolacja wigilijna dla osób samotnych.
Pozostali wierni obrządku prawosławnego świętują Boże Narodzenie za 13 dni, a więc 7 stycznia. Wigilia poprzedzająca Boże Narodzenie przypada 6 stycznia, wówczas wierni Kościoła katolickiego obchodzą Uroczystość Objawienia Pańskiego.
TsF / TSpi / opr. ToMa
Fot. archiwum