Lubelskie: ruszają przygotowania do Narodowego Programu Szczepień

szczepionka 2020 12 02 160328 750x375 2020 12 08 170939

Placówki medyczne mogą zgłaszać się do Narodowego Programu Szczepień przeciwko koronawirusowi. Narodowy Fundusz Zdrowia organizuje dni otwarte, podczas których przekazywane są wszystkie niezbędne informacje, dotyczące zasad kwalifikacji do programu.

Do udziału w Narodowym Programie Szczepień może zgłosić się każda placówka medyczna, która posiada odpowiedni wpis w rejestrze.

– Mamy nadzieję, że przede wszystkim zgłoszą się podmioty realizujące świadczenia w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej – mówi Dagmara Marczewska, p.o. zastępcy dyrektora do spraw medycznych w lubelskim oddziale wojewódzkim NFZ. – Podmioty, które chcą przystąpić do programu, muszą spełniać następujące warunki w zakresie wymagań organizacyjnych: prowadzenie szczepień przez co najmniej 5 dni w tygodniu, zapewnienie możliwości zaszczepienia pacjenta w domu i zdolność do wykonywania 180 szczepień tygodniowo. Natomiast w zakresie wymagań osobowych w skład zespołu szczepiennego musi winien lekarz lub felczer, dodatkowo pielęgniarka, położna lub higienistka szkolna albo osoba wykonująca inny zawód medyczny z odpowiednimi kwalifikacjami i uprawnieniami. Może oczywiście to być zespół jednoosobowy – tutaj mamy na myśli lekarza, który dokona zarówno kwalifikacji przed szczepieniem, jak i zaszczepi daną osobę.

CZYTAJ: Premier: Chciałbym, żeby w ciągu miesiąca było szczepionych przynajmniej milion osób

Jak dodaje Marczewska, placówki muszą także spełnić warunki lokalowe i wyposażeniowe: – Wymagane jest wyodrębnienie stanowiska, czyli punktu szczepień i stanowiska szczepień, oraz podstawowego sprzętu biurowego i komputerowego, lodówki z wolną przestrzenią do przechowywania szczepionek, jak i zachowanie możliwości do zapewnienia odpowiednich warunków sanitarnych, w tym odległości w poczekalni i tym podobnych.

– Rozważamy wstąpienie do programu, ale wiele rzeczy jest jeszcze niejasnych – mówi prezes niepublicznego zakładu Opieki Zdrowotnej Farmed, Stanisław Podgórski. – Po pierwsze to brak charakterystyki produktu leczniczego. My o tej szczepionce oficjalnie nie wiemy praktycznie nic. Nie wiemy, kogo możemy zaszczepić, a jakie są przeciwwskazania, czyli w jakich sytuacjach lekarz będzie decydował o tym, że dana osoba na przykład nie może być zaszczepiona. Drugą rzeczą jest kwestia odpowiedzialności prawnej. Jeżeli wystąpią powikłania, kto będzie za to odpowiadał? Czy przychodnia, czy na przykład Skarb Państwa? Tego też nie wiemy. Nasze ubezpieczenia obowiązkowe nie obejmują tego typu sytuacji.

CZYTAJ: Minister Dworczyk: Szczepienia mogą ruszyć w ciągu trzech dni od wydania szczepionek

Jak dodaje Podgórski problem jest także z wymaganymi ekipami wyjazdowymi: – Nie jest dookreślone, jak daleko od miejsca przychodni będziemy musieli pojechać. Ja zadałem takie pytanie w NFZ: Co będzie, jeżeli ktoś z innej miejscowości oddalonej o 30-40 km od Lublina do nas zadzwoni i powie, że życzy sobie wizyty domowej, czyli zaczepienia w domu pacjenta? Jak to rozstrzygnąć? Do jakich odległości my mamy obowiązek jechać, a powyżej których my mówimy, że to już nas nie dotyczy? Jest jeszcze problem kosztów: koszt dowozu pacjenta do przychodni, zaszczepienia pacjenta  i odwiezienie go do domu pacjenta jest wyliczony na ok. 7 zł.

CZYTAJ: Michał Dworczyk: To jest największe i kluczowe wyzwanie dla Polski w 2021 roku

– Zainteresowane wstąpieniem do programu placówki medyczne mogą wziąć udział w naszych konsultacjach – mówi Małgorzata Bartoszek, rzecznik lubelskiego oddziału NFZ. – W związku z licznymi pytaniami, wpływającymi do oddziałów wojewódzkich NFZ, specjalnie dla placówek medycznych, zainteresowanych realizacją szczepień przeciwko wirusowi SARS CoV-2, Narodowy Fundusz Zdrowia organizuje punkty konsultacyjne w oddziałach wojewódzkich Funduszu. Podczas tzw. otwartych dni koordynator do spraw szczepień w lubelskim NFZ będzie udzielać wszelkich informacji na temat zasad kwalifikacji do Narodowego Programu Szczepień przeciwko koronawirusowi. Na przedstawicieli placówek medycznych, również tych, którzy nie mają umowy z Funduszem, będzie czekać koordynator do spraw szczepień, który przybliży zasady przystąpienia do programu.

Do Narodowego Programu Szczepień można zgłaszać się do piątku. NFZ zbiera od placówek medycznych elektroniczne deklaracje. Pierwszeństwo mają poradnie podstawowej opieki zdrowotnej.

Dni Otwarte w lubelskim oddziale NFZ przy ul. Nadstawnej 2-4, odbędą się jeszcze jutro (09.12) w godzinach 8:00-16:00 . Dni otwarte organizują także delegatury w Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu.

Więcej informacji o naborze do Narodowego Programu Szczepień można znaleźć TUTAJ.

EwKa / GRa

Fot. archiwum

Exit mobile version