Województwo lubelskie zaproponowało innym regionom w Europie powstanie Sieci Gospodarczej Regionów Trójmorza. Kongres w tej sprawie zaplanowano w marcu 2021 roku.
Kręgosłupem współpracy gospodarczej ma być nowy szlak komunikacyjny, który połączy północ z południem Europy – czyli Via Carpatia. O tym dyskutowano dziś (03.11) podczas wideokonferencji, zorganizowanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego.
– Via Carpatia przecinająca województwo lubelskie – od Janowa Lubelskiego, poprzez Kraśnik, Lublin i Radzyń Podlaski – jest szansą dla całego regionu – przypomniał marszałek województwa Jarosław Stawiarski. – Budowa tej trasy łączy się również z pracami nad stworzeniem połączeń wschód-zachód, także z Białorusią i Ukrainą. Niewątpliwie wpłynie to na wzrost wartości wymiany handlowej z tymi państwami. Chcę, żeby z tej konferencji poszedł przekaz: zaczynamy działać gospodarczo na poziomie regionów. Pragniemy współpracować, wymieniać doświadczenia, pokazywać nasze powiaty i gminy jako tereny atrakcyjne do inwestowania.
– Koncepcja Trójmorza szybko się rozwija, choć nie bez przeszkód – mówiła poseł Gabriela Masłowska, przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu do spraw Trójmorza. – Taka koncepcja jest niechętnie widziana przez niektóre kraje. Dotyczy to między innymi Chin. Zarzuca się także, że jest to projekt separatystyczny względem Unii Europejskiej. Ale jesteśmy przekonani, że każde działania, które prowadzą do rozwoju gospodarczego części krajów europejskich, przyczyniają się do rozwoju całej Europy.
– Chcemy, żeby elementem łączącym była trasa Via Carpatia, ale również jej odgałęzienia, które spowodują, że będzie do niej łatwiej dojechać. Dzięki temu komunikacja pomiędzy obszarami trzech mórz będzie znacznie ułatwiona. I myślę, że kiedy ta trasa zostanie ukończona, będziemy mogli tak naprawdę zobaczyć, jakie są jej efekty – uważa prof. Marcin Szewczak, prezes Instytutu Rozwoju Samorządu Terytorialnego Województwa Lubelskiego.
– Droga nie jest politycznym planem. Via Carpatią już właściwie jeździmy, bo jej część stanowi na przykład zachodnia obwodnica Lublina. Budowa innych odcinków trwa i jest mocno zaawansowana – tłumaczy Łukasz Minkiewicz, rzecznik lubelskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. – Największe zaawansowanie prac jest na odcinkach: obwodnicy Janowa Lubelskiego i między tym miastem a Lasami Janowskimi. Wynosi ono tutaj ponad 80%. Na niektórych odcinkach układana jest bitumiczna warstwa podbudowy. Na obwodnicy Janowa Lubelskiego ułożona jest już warstwa ścieralna. Inwestycja idzie właściwym rytmem, tak, by kierowcy mogli niektórymi odcinkami przejechać już w drugiej połowie 2021 roku. Natomiast cała trasa powinna być gotowa w 2022 roku.
Droga ta ma napędzać gospodarkę. Liczą na to samorządy. Stąd pomysł Sieci Gospodarczej Regionów Trójmorza.
W naszym regionie najpóźniej pojedziemy północnym odcinkiem Via Carpatia, czyli tym od Lublina w kierunku Białegostoku.
Trójmorze to międzynarodowa inicjatywa gospodarczo-polityczna, skupiająca 12 państw Unii Europejskiej – w tym Polskę – położonych w pobliżu trzech mórz: Bałtyckiego, Czarnego i Adriatyckiego.
Zapis wideo całej konferencji „Współpraca Regionów Inicjatywy Trójmorza” poniżej.
TSpi / opr. ToMa
Fot. archiwum