Lubelski Urząd Skarbowy otrzyma nowe kompetencje. Od 1 stycznia będzie w sposób scentralizowany obsługiwać firmy, które swoje przychody wysyłają za granicę. Tym samym Lubelski Urząd Skarbowy będzie jednym z trzech w Polsce, który przejmie formę urzędu centralnego.
– To jedna ze zmian wprowadzonych przez Ministerstwo Finansów we współpracy z Krajową Administracją Skarbową – mówi rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Lublinie, Michał Deruś. – Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa pracują nad zmianą właściwości wyspecjalizowanych urzędów skarbowych, czego efektem jest ich koncentracja na obsłudze średnich i dużych firm oraz innych podmiotów ważnych dla funkcjonowania gospodarki państwa. Warto wspomnieć, że obsługą największych firm w Polsce od 1 stycznia 2021 roku będzie zajmował się wyspecjalizowany urząd skarbowy o zasięgu krajowym, który powstanie na bazie Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie.
Planowane zmiany są częścią dużego projektu, którego celem jest wzrost efektywności funkcjonowania Krajowej Administracji Skarbowej. Ważnym punktem tych działań jest powierzenie nowych funkcji Lubelskiemu Urzędowi Skarbowemu.
– Mówimy tutaj o centralizacji w skali kraju obsługi podatku u źródła, to jest obsłudze procesów związanych ze zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób prawnych pobranym od nierezydentów przez płatników tego podatku – wyjaśnia Michał Deruś. – Dotyczy to tych sytuacji, które powodują powstanie przychodu na terytorium kraju, jak również usług świadczonych przez zagraniczne podmioty na rzecz krajowych osób prawnych w ramach czynności, które ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nakazuje opodatkować właśnie podatkiem zryczałtowanym.
Zmiany nastąpią 1 stycznia 2021 roku.
– Nastąpi przejęcie przez naczelnika Lubelskiego Urzędu Skarbowego w Lublinie odpowiedzialności w skali kraju za podatek u źródła – mówi Michał Deruś. – Zgodnie z uzasadnieniem do projektu rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej, zmieniającego rozporządzenie w sprawie właściwości organów podatkowych, naczelnik Lubelskiego Urzędu Skarbowego w Lublinie będzie obsługiwać wszystkich podatników i płatników w zakresie zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych pobieranego przez płatników od nierezydentów. Zaproponowane zmiany w powyższym obszarze niewątpliwie przyniosą korzyść podatnikom i płatnikom, ponieważ od tego momentu ich sprawy będą oceniane przez ten sam organ podatkowy.
Koncentracja spraw w jednym organie podatkowym ma umożliwić ich profesjonalną obsługę oraz efektywne przeciwdziałanie nadużyciom systemu podatkowego.
Nie wiadomo jeszcze, ilu pracowników będzie zaangażowanych w realizacje nowych kompetencji Urzędu.
MaK/WM
Fot. pixabay.com