Łukowski zwyczaj dunajowania został wpisany na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. To pierwszy zwyczaj z Lubelszczyzny, który znalazł się na tej liście.
– To bardzo stary zwyczaj, o czym może świadczyć sama nazwa „dunaj” – wyjaśnia Wiesława Kubów, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Łukowej. – Jej pochodzenie jest starosłowiańskie i oznacza głęboką, rwącą rzekę. Prawdopodobnie chodziło tutaj o Tanew czy niemałą dawniej rzekę Łukówkę. Oczywiście mogą je zaśpiewać wyłącznie panowie dla swoich narzeczonych z najlepszymi życzeniami noworocznymi. Wpisanie tego zwyczaju na krajową listę UNESCO jest potwierdzeniem jego unikatowości.
O wpisaniu dunajowania na krajową listę poinformował w specjalnym liście wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.
Łukowski Ośrodek Kultury jeszcze w 2020 roku chce udostępnić w Internecie archiwalne zapisy dunajowania. Ogłoszony został także konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży, który ma promować ten zwyczaj.
TsF/WM
Fot. TsF