Michał Dworczyk: Jeszcze w tym roku 300 tys. sztuk szczepionek trafi do Polski

dworczyk 2020 12 26 173502

– Jeszcze w 2020 roku kolejnych 300 tysięcy sztuk szczepionek trafi do Polski – poinformował w sobotę szef kancelarii premiera i pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk (na zdj.).

Dworczyk informacje dotyczące szczepionek przekazał w sobotę popołudniu na Twitterze. – W najbliższych godzinach do 72 szpitali węzłowych przekazanych zostanie 10 tys. szczepionek na koronawirusa. Następnie rozpoczną się szczepienia personelu medycznego – podkreślił. Jak dodał, „kolejna dostawa szczepionek (ok. 300 tys. sztuk) trafi do Polski jeszcze w tym roku”.

Michał Dworczyk poinformował na antenie TVP Info, że szczepionki mają początkowo przyjeźdżać do Polski w odstępach tygodnionych w partiach po około 300 tys. sztuk.

– Później szczepienia będą przyspieszały, bo w styczniu kolejne firmy będą rejestrować swoje produkty. Według naszych szacunków jeszcze w styczniu przejdziemy do szczepienia seniorów, przedstawicieli służb mundurowych i nauczycieli – powiedział Michał Dworczyk.

– Szczepionki przeciwko COVID-19, które w sobotę opuściły centralny magazyn Agencji Rezerw Materiałowych, dotarły już do wszystkich wyznaczonych hurtowni farmaceutycznych – poinformował prezes Agencji Rezerw Materiałowych, Michał Kuczmierowski. Dodał, że od niedzieli będą już w szpitalach.

CZYTAJ: Pierwsze szczepionki przeciw COVID-19 już w Polsce

Prezes zapewnił, że wszystkie szczepionki utrzymały w transporcie temperaturę -75 stopni Celsjusza. Nie było też – jak zaznaczył – żadnych uszkodzeń lub naruszeń. – Od niedzieli rano przed godz. 8.00, będą już w dedykowanych 72 szpitalach – dodał.

Kuczmierowski wskazał, że ważność pierwszej partii 10 tys. szczepionek minie 31 grudnia o godz. 15.00. – Wyszczepienie tej partii musi się zakończyć do tego czasu – powiedział.

Pierwsza dostawa szczepionek, licząca 10 tys. sztuk, wyruszyła do Polski w nocy z 24 na 25 grudnia z belgijskiego magazynu firmy Pfizer w Puurs. Szczepionki przekroczyły polską granicę w piątek po godzinie 22.00 w Świecku. Przewożone były busem w dwóch specjalnych kartonach z suchym lodem, w ultraniskiej temperaturze około -75 st. Celsjusza.

Z hurtowni farmaceutycznych szczepionki zostaną wysłane do 72 tzw. szpitali węzłowych, w których od niedzieli zaczną się pierwsze szczepienia.

W Lubelskiem na 27 grudnia szczepienia zaplanowano w dwóch szpitalach: w SPSK1 w Lublinie i w  placówce w Puławach. W akcji  – jeszcze w grudniu – ma uczestniczyć sześć szpitali węzłowych z regionu.

CZYTAJ: W niedzielę pierwsze szczepienia przeciwko koronawirusowi. Także w Lubelskiem

– Wierzę, że dzięki Narodowemu Programowi Szczepień stopniowo uzyskamy odporność zbiorową i rok 2021 będzie rokiem szybkiego powrotu do normalnego życia w Polsce – napisał w sobotę na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.

CZYTAJ: Mateusz Morawiecki: zrobiliśmy wielki krok w walce z epidemią

Do końca stycznia 2021 roku do Polski powinno trafić 1,5 mln dawek szczepionki. Narodowy Program Szczepień zakłada, że w pierwszej kolejności zaszczepieni będą pracownicy sektora ochrony zdrowia:  lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy DPS-ów i MOPS-ów oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych.

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów w spocie opublikowanym w mediach społecznościowych promuje szczepienia przeciwko COVID-19 wśród pracowników ochrony zdrowia i zachęca, aby zgłaszać się do szpitali węzłowych.

Następnie – w ramach „grupy pierwszej” zaszczepieni zostaną seniorzy, pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, służby mundurowe, nauczyciele.

Na kolejnym, trzecim etapie zaszczepić będą się mogły osoby poniżej 60 lat z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 (np. choroby płuc, cukrzyca, nowotwory, otyłość) albo w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia. Ponadto w tym etapie szczepione będą osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne (m.in. pracownicy sektora infrastruktury krytycznej, dostaw wody, gazu, prądu, transportu publicznego, urzędnicy odpowiedzialni za zwalczanie pandemii, pracownicy wymiaru sprawiedliwości i funkcjonariusze służb celno-skarbowych).

RL / PAP / opr. ToMa

Fot. @kancelaria.premiera

Exit mobile version