Michał Dworczyk: Ponad 80 procent gmin ma zarejestrowane punkty szczepień na COVID

dworczyk 2020 12 16 145642

– Ponad 80 proc. gmin ma zarejestrowane punkty medyczne, które będą realizowały szczepienia przeciw COVID-19. W piątek rano uruchomimy drugi etap naboru podmiotów leczniczych do Narodowego Programu Szczepień – poinformował w środę szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Michał Dworczyk (na zdj.).

Jak podkreślił szef KPRM te 80 proc. gmin obejmuje swoim zasięgiem ponad 92 proc. populacji Polski.

– W piątek rano uruchomimy drugi etap naboru podmiotów leczniczych do narodowego programu szczepień do organizacji punktów, w których będą się odbywały szczepienia przeciw COVID-19, tak, ażeby do końca 2020 roku zabezpieczyć punkty szczepień dla każdej gminy – mówił Dworczyk. 

– Prawie 93 proc. Polaków ma już zapewniony punkt szczepień w pobliżu swojego domu. W większości będą one znajdować się w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej – powiedział w środę podczas konferencji prasowej p.o. prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, Filip Nowak.

Jak zaznaczył Nowak w większości do programu szczepień zgłosiły się „zakłady podstawowej opieki zdrowotnej, czyli – popularnie mówiąc – przychodnie, które na co dzień zajmują się nami i są najbliżej pacjentów”.

Dodał, że średnia nie zawsze odzwierciedla rzeczywistość. Są województwa, które plasują się poniżej średniej w zabezpieczeniu swojej populacji w szczepienia (np. zachodniopomorskie i wielkopolskie), ale nadal jest to bardzo wysoki procent – nieznacznie poniżej 90 proc. Z drugiej strony – jak kontynuował Nowak – w województwie dolnośląskim 97 proc. mieszkańców ma zapewniony dostęp do punktu szczepień w pobliżu swojego miejsca zamieszkania.

Ponadto prezes NFZ przypominał, że od 18 grudnia, przez cztery dni, trwać będzie nabór uzupełniający dla placówek, by zapełnić „białe plamy” na mapie punktów szczepień. – Zachęcamy realizatorów świadczeń, którzy się jeszcze nie zgłosili. To nie jest konkurs, nie wybieramy najlepszych, tylko zachęcamy placówki, które zapewnią odpowiedni rygor sanitarny i w sposób bezpieczny i odpowiedzialny zaszczepią – stwierdził Nowak.

Nowak podkreślił też, że w przeciwieństwie do pierwszego naboru placówek, drugi nie będzie odbywał się centralnie, tylko lokalnie, czyli przez dyrektorów oddziałów wojewódzkich NFZ.

We wtorek rząd zatwierdził Narodowy Program Szczepień. Według niego, najpierw będzie szczepiony personel medyczny, pomocniczy i administracyjny placówek medycznych. Szczepienia tak zwanej grupy zero będą odbywać się w szpitalach węzłowych.

W kolejnym etapie zaszczepieni zostaną mieszkańcy domów pomocy społecznej, zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych, osoby powyżej 60. roku życia, służby mundurowe i nauczyciele.

Rządowa strategia zakłada, że szczepionki na COVID-19 będą darmowe i dobrowolne. Rząd zamówił 62 miliony dawek szczepionki u kilku producentów. Szczepionka jest dwudawkowa.

RL / PAP / IAR / opr. ToMa

Fot. archiwum

Exit mobile version