Minister zdrowia: Szczepienie na koronawirusa przede wszystkim dla dorosłych

szczepionka 2020 12 04 211957

– Szczepienie na koronawirusa będzie przede wszystkim ukierunkowane na dorosłych – powiedział w piątek szef resortu zdrowia Adam Niedzielski. Poinformował przy tym, że żadna ze szczepionek nie ma w warunkach dopuszczenia sugestii do stosowania wobec dzieci.

Niedzielski był w piątek pytany, ile dni po zatwierdzeniu szczepionki na koronawirusa rozpoczną się pierwsze sczepienia w Polsce. Minister powiedział, że zależy to również od dostawców. – Myślę, że jeżeli rzeczywiście zrealizowałby się ten optymistyczny scenariusz i 29 grudnia była by pozytywna decyzja w sprawie dopuszczenia szczepionki w Unii Europejskiej, mam nadzieję, że pod koniec stycznia byłyby już pierwsze dostawy – powiedział minister. Zapewnił przy tym, że Polska będzie gotowa do realizacji szczepień na początku stycznia.

CZYTAJ: Adam Niedzielski: Możliwe, że pierwsza szczepionka na COVID zostanie dopuszczona na rynek europejski już w grudniu

Minister zdrowia, pytany, czy dzieci będą szczepione na koronawirusa, odpowiedział, że tylko jeden z produktów oferowanych Polsce jest dopuszczony do szczepienia dzieci poniżej 18. roku życia, ale powyżej 12. roku życia. – Generalnie szczepienie to będzie przede wszystkim ukierunkowane dla dorosłych – dodał.

Szef Ministerstwa Zdrowia zaznaczył, że „na tę chwilę nie ma czym zaszczepić dzieci”. – Bo żaden z producentów nie prowadził badań na takiej grupie dzieci i absolutnie żadna ze szczepionek nie ma w warunkach dopuszczenia nawet sugestii, żeby była stosowana wobec dzieci – wskazał Niedzielski.

– 15 grudnia ruszy kampania informacyjna i profrekwencyjna dotycząca szczepionki na koronawirusa – zapowiedział natomiast w piątek szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Michał Dworczyk. Najpierw ruszy specjalna strona internetowa, infolinia, a następnie kampania w mediach tradycyjnych i elektronicznych.

Wcześniej w piątek Dworczyk poinformował, że podmioty lecznicze mogą się zgłaszać do udziału w narodowym programie szczepień przeciw wirusowi SARS-CoV-2. Rząd szacuje, że w kraju powstanie 8 tys. punktów takich szczepień.

CZYTAJ: Michał Dworczyk: punkty szczepień będą w każdej gminie

Zapytany, czy osoby, które zaszczepią się będą zwolnione z niektórych obostrzeń, Michał Dworczyk odparł, że na ten temat trwa dyskusja. – W poniedziałek przedstawimy projekt narodowej strategii szczepień, która będzie konsultowana w kolejnych dniach. Znajdują się tam rozwiązania, które również przewidują pewne benefity dla osób, które już się zaszczepią – oświadczył.

Dworczyk stwierdził, że ewentualne zdjęcie niektórych obostrzeń w przypadku osób zaczepionych nie jest formą „przymusu bezpośredniego”, ale formą „odpowiedzialności za społeczeństwo”. – Jeśli nie mamy gwarancji, że osoba nie będzie zarażała innych obywateli, to musi przestrzegać pewnych przepisów. Jeśli jest gwarancja tego, że osoba nie przenosi wirusa, wtedy można z pewnych ograniczeń taką osobę zwolnić – dodał.

Szef KPRM powiedział też, że 15 grudnia zostanie opublikowania lista miejsc, gdzie będzie można zaszczepić się przeciwko koronawirusowi. Zaznaczył, że nie jest przewidziane, by szczepienia mogły odbywać się w aptekach i zapowiedział, że w najbliższym czasie zapadnie decyzja czy i ile szpitali tymczasowych zostanie przekształconych w centra szczepień. Dworczyk oświadczył też, że sam planuje zaszczepić się przeciwko koronawirusowi.

CZYTAJ: Mateusz Morawiecki: Szczepionki na COVID-19 będą darmowe i dobrowolne [FILM]

W środę premier Mateusz Morawiecki poinformował, że rząd zamówił już 45 mln dawek szczepionki na COVID-19. Szczepienia mają być darmowe, dobrowolne i dwudawkowe, a prowadzone mają być najpierw wśród pracowników służb medycznych, mieszkańców domów pomocy społecznej, zakładów opiekuńczo-leczniczych, żołnierzy oraz osób starszych powyżej 65. roku życia.

Proces szczepienia ma rozpocząć się od rejestracji online lub metodą tradycyjną, Potem nastąpi zgłoszenie się do punktu szczepień, zaszczepienia oraz zgłoszenie się po 21 dniach na powtórzenie szczepienia.

RL / PAP / opr. ToMa

Fot. archiwum

Exit mobile version