Lubelscy naukowcy rozpoczynają pracę nad myjnią samoobsługową oszczędzającą wodę i energię. Specjaliści z Politechniki Lubelskiej chcą skonstruować nowy rodzaj myjni, którą będzie charakteryzować mniejsze zużycie energii elektrycznej oraz wykorzystanie ścieków.
Naukowcy rozpoczęli prace nad nową technologią na prośbę firmy Tixewash Polska. Przedsiębiorstwo zwróciło się o pomoc w rozwiązaniu problemu dużego zużycia wody i energii w produkowanych przez siebie samoobsługowych myjniach bezdotykowych. – W tradycyjnych myjniach samoobsługowych ścieki w 100% są odprowadzane do kanalizacji – mówi kierownik projektu doktor inżynier Michał Gęca z Politechniki Lubelskiej.
Zastosowanie innowacyjnej technologii oczyszczania ścieków pozwoli na odzysk wody ze ścieków i ponowne jej wykorzystanie w poszczególnych cyklach mycia. Użycie do mycia odzyskanej i wstępnie ogrzanej wody zmniejszy zapotrzebowanie na energię.
Trwające 2,5 roku prace naukowców zakończą się powstaniem pełnowymiarowego prototypu myjni. Koszt projektu to prawie 4,5 miliona złotych.
MaK / opr. PaW
Fot. nadesłane