Na Białej Górze pod Tomaszowem Lubelskim powstanie stok narciarski. Wraz z pierwszym śniegiem wójt gminy Marzena Czubaj – Gancarz podpisała z wykonawcą umowę na budowę tej długo wyczekiwanej inwestycji. Strome wzgórze o wysokości 416 m n.p.m. to miejsce historyczne – w okresie średniowiecza znajdowało się tam grodzisko Medno.
Pod koniec XX wieku na tym terenie działał już wyciąg narciarski.
– Mieszkańcy miło wspominają tamten okres, bo mieli dodatkowe źródła dochodu – mówi wójt gminy Tomaszów Lubelski Marzena Czubaj – Gancarz. – Kiedy ten stok funkcjonował, mieszkańcy tamtych miejscowości wynajmowali kwatery turystom, którzy chcieli sobie pojeździć. Zależy mi, żeby te miejsca pracy nadal powstawały, żeby te miejscowości rozwijały się. Zwłaszcza kiedy widzę, jak powstają nowe, piękne budynki z myślą o agroturystyce. Stok kiedyś funkcjonował, w okolicy każdy go chwalił. Wierzę, że odbudujemy to – dodaje pani wójt.
– To był pierwszy wyciąg w naszym regionie – mówi Stanisław Pryciuk, dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji „Tomasovia” w Tomaszowie Lubelskim. – Nie było takiego sprzętu jak w tej chwili. Nie był też stok ratrakowany, ale atmosfera była naprawdę wspaniała. W sobotę, niedzielę był tu ogrom ludzi z całej Lubelszczyzny. Bardzo się cieszę, że gmina Tomaszów Lubelski chce to kontynuować. Może nie jest to długi stok, ale jeśli chodzi o nachylenie, będzie jednym z największych w naszym województwie – podkreśla dyrektor Pryciuk.
– Chcemy jeszcze wieżę widokową wybudować w przyszłości, są tu piękne krajobrazy – zachwala wójt Marzena Czubaj – Gancarz. – Chcemy także reaktywować tę Białą Górę, żeby funkcjonowała całorocznie. Myślimy o tzw. nartorolkach – dodaje.
– Rozwija się bardzo prężnie dyscyplina pod nazwą grasski, czyli jazda na nartach po trawie – mówi Grzegorz Gałan, skarbnik gminy Tomaszów Lubelski. – To są specjalne nartorolki z tym, że one nie są na kółeczkach, tylko na gąsienicach. Jest taki pomysł, abyśmy w przyszłości rozwijali tutaj także taką dyscyplinę sportu. Na terenie miasta i gminy Tomaszów Lubelski znajdują się wspaniałe trasy do narciarstwa biegowego. Trasy są regularnie naśnieżane. Obsługę tras prowadzi Ośrodek Sportu i Rekreacji w Tomaszowie Lubelskim, który jest jednostką organizacyjną miasta. Przyjeżdżają tutaj, żeby sobie pojeździć na nartach, ludzie z dalszych miejscowości. Trasy są naprawdę wyśmienicie przygotowane. Chcemy, żeby dopełnieniem narciarstwa biegowego, było w przyszłości narciarstwo zjazdowe. Chcemy, żeby Tomaszów Lubelski stał się Spałą Lubelszczyzny – snuje plany skarbnik gminy.
– Trenuję tu z kolegami jako pasjonat – mówi Cezary Lipko z Zamościa. – To już jest nasza tradycja, że sezon narciarski to przede wszystkim Siwa Dolna, ale nie tylko. O tej górze słyszałem tylko dobre rzeczy. Że to jedna z najlepszych gór do uprawiania nart alpejskich. Tylko, że była najgorzej „zapuszczona” i porzucona. Najbliższy stok z prawdziwego zdarzenia dla osób, które się uczą, to jest Jacnia w tej chwili. Dalej jest też pod Chrzanowem. Tam jest najlepiej – dodaje Cezary Lipko.
– Po tej części nie ma żadnego stoku, który spełniałby kryteria dla stoku narciarskiego, posiadałby pełną infrastrukturę – mówi Grzegorz Gałan. – Chcemy uzupełnić tę lukę. Będzie tu trasa zjazdowa o dużym nachyleniu. Z boku, po prawej stronie, będziemy mieć wyciąg, którym będziemy wjeżdżać na sam szczyt Białej Góry – opisuje przyszłe atrakcje skarbnik gminy Tomaszów Lubelski.
– Fajnie by było, żeby osoba, która przyjeżdża na nasz teren, mogła skorzystać z tych atrakcji – mówi Marzena Czubaj – Gancarz. – Jak nie u nas w gminie, to w mieście. Może ściągniemy w ten sposób więcej turystów. Mamy świeże powietrze, dużo lasów jodłowych, iglastych, gdzie jest dużo jodu. Nie trzeba jechać nad morze, tylko na pas Roztocza i do gminy Tomaszów Lubelski. Zachęcam turystów, rowerzystów, bo mamy już dużo ścieżek. Przyjeżdżajcie do nas – zaprasza wójt gminy.
Na szczycie Białej Góry dodatkowo pojawi się budynek z zapleczem gospodarczym, miejscem dla Ochotniczej Straży Pożarnej i Koła Gospodyń Wiejskich „Justynówka”. Projekt obejmuje też powstanie ścieżki edukacyjnej.
Wartość robót budowlanych to 5,7 miliona zł. Zakończenie robót zaplanowano na lipiec 2022 roku.
AlF / PrzeG