– W tym roku nie będzie w Archidiecezji Lubelskiej wizyty duszpasterskiej – poinformował na Twitterze ksiądz Adam Jaszcz, rzecznik Archidiecezji Lubelskiej. Taka decyzja została podjęta podczas konferencji online przez księży dziekanów, ze względu na bezpieczeństwo zarówno wiernych, jak i duszpasterzy.
– Możliwe jest pobłogosławienie nowych domów na specjalne zaproszenie rodziny. Wierni natomiast mogą otrzymać błogosławieństwo związane tradycyjnie z kolędą podczas Eucharystii w dni powszednie – napisał ks. Adam Jaszcz.
W tym roku nie będzie w @ArchLubelska wizyty duszpasterskiej. Możliwe jest pobłogosławienie nowych domów na specjalne zaproszenie rodziny. Grupy wiernych mogą otrzymać błogosławieństwo związane tradycyjnie z kolędą podczas Eucharystii w dni powszednie. pic.twitter.com/8826Q4gd9n
— ks. Adam Jaszcz (@RzecznikArchLub) December 2, 2020
– Zachęcamy do uczestnictwa w mszach świętych w dni powszednie. Grupy wiernych z parafii mogłyby wtedy otrzymać błogosławieństwo kapłańskie związane tradycyjnie z kolędą – mówi ks. Adam Jaszcz. – Zamiast odwiedzin przez duszpasterzy w domach, można zaprosić mieszkańców w mniejszych grupach do kościoła, np. na wieczorną mszę świętą. Szczególną intencją tej mszy winna być modlitwa za zaproszonych danego dnia parafian. Podczas mszy należy wygłosić okolicznościową homilię oraz odmówić modlitwę błogosławieństwa nad zebranymi i pozostałymi w domach mieszkańcami. Zwłaszcza chorymi. Można również poświęcić wodę, którą wierni zabiorą do domu.
– Po liturgii możliwe jest kolędowanie i jakaś rozmowa poruszająca bieżące kwestie parafialne. Wskazane jest też rozdanie modlitwy do odmówienia w domach. Księża będą zachęcali wiernych, by – po powrocie do domu – odprawili celebrację liturgii rodzinnej, kropiąc mieszkanie wodą święconą. Ostateczna decyzja, jak takie nabożeństwo może wyglądać, będzie należała do poszczególnych proboszczów. Zachęcamy duszpasterzy do modlitwy w intencji za wiernych i umożliwienie im w okresie przedświątecznym przystępowania do sakramentu pokuty. A do wiernych apelujemy, żeby w miarę łagodzenia norm sanitarnych, gromadzili się na Eucharystii – dodaje ks. Adam Jaszcz.
Natomiast na terenie diecezji zamojsko-lubaczowskiej proboszczowie sami podejmą decyzje, co do przeprowadzenia wizyt duszpasterskich w okresie pandemii. Jak poinformował rzecznik prasowy kurii diecezjalnej, ks. kan. dr Michał Maciołek, diecezja nie planuje wydania ogólnej dyrektywy w tej sprawie.
– W przypadku decyzji o nieorganizowaniu wizyty duszpasterskiej, kapłani znajdą inną formę kontaktu z wiernymi i przekazania błogosławieństwa – poinformował ks. Michał Maciołek.
Informacji o organizacji wizyt duszpasterskich i ich terminach należy szukać na stronach internetowych poszczególnych parafii diecezji zamojsko-lubaczowskiej.
Podobnie jest w diecezji siedleckiej. Tam od decyzji proboszczów, podjętej w porozumieniu z parafianami, będzie zależeć, czy odbędzie się wizyta duszpasterska. W ostatnim liście skierowanym do wiernych, biskup siedlecki Kazimierz Gurda zachęcał do tego, aby wizyta duszpasterska się odbyła, jeśli tylko będzie to możliwe i przy zachowaniu wszystkich obostrzeń sanitarnych. Podkreślał, że wizyta duszpasterska przyczynia się do podtrzymania więzi parafialnych, jest okazją do bycia z wiernymi w trudnym czasie pandemii.
LilKa/AlF/MaT/WP/ToMa
Fot. archiwum